Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
OZoli2310
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.08.14. 11:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: OZoli2310 » 2013.08.14. 11:16

Sziasztok!

Új vagyok itt, de sokat olvasgatom a fórumot mert gyerek korom óta érdekel a csillagászat.
Most szeretnék venni kezdő távcsövet. Anyagi okok miatt arra gondoltam, hogy van egy fotózáshoz használt tripodom és erre rögzíteném a távcsövet. Vagyis csak tubust és cuccost vásárolnék kezdésnek, viszont mechanikát nem. Sajnos olcsón csak nagyon gagyi mechanikát kaphatok, ha jól értelmeztem a fórumot.
A tripodom egy Velbone állvány 5kg teherbírással (keveset használt és kb 25e vettem újonnan).
Az lenne a kérdésem, hogy erre a fotós gyors csere talpra valahogyan rögzíthető a tubus?? Klasszikus lencsés csövet szeretnék vásárolni és későbbiekben majd veszek mechanikát is.
Segítségeteket előre is köszönöm!
Üdv, OZoli
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.08.14. 11:52

Szia,

kérdezd meg itt
http://www.makszutov.hu/
vagy itt
http://www.tavcso.hu/
hogy van-e készen ilyen adapterük. (Fordítottat láttam, tácső alá való mechanikához fotóadaptert.)
Utóbbi cégnek van egy kis műhelyük, Kürti István dolgozott ott (nem tudom, aktv-e még) aki mindenféle távcső adaptert, egyéb szerkentyűket készített.

Szerk.:

Most olvasom a tied előtti hsz-ban:
...egy stabil fotoállványra szerelt Triton AZ fej...
OZoli2310
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.08.14. 11:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: OZoli2310 » 2013.08.14. 12:21

Köszönöm, majd érdeklődőm!
Üdv OZoli
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.08.14. 13:02

OZoli2310 írta:Sziasztok!

Új vagyok itt, de sokat olvasgatom a fórumot mert gyerek korom óta érdekel a csillagászat.
Most szeretnék venni kezdő távcsövet. Anyagi okok miatt arra gondoltam, hogy van egy fotózáshoz használt tripodom és erre rögzíteném a távcsövet. Vagyis csak tubust és cuccost vásárolnék kezdésnek, viszont mechanikát nem. Sajnos olcsón csak nagyon gagyi mechanikát kaphatok, ha jól értelmeztem a fórumot.
A tripodom egy Velbone állvány 5kg teherbírással (keveset használt és kb 25e vettem újonnan).
Az lenne a kérdésem, hogy erre a fotós gyors csere talpra valahogyan rögzíthető a tubus?? Klasszikus lencsés csövet szeretnék vásárolni és későbbiekben majd veszek mechanikát is.
Segítségeteket előre is köszönöm!
Üdv, OZoli

Ezzel a Velbon álvánnyal (meg a többi fotóállvánnyal) az a gond, hogy hiába 5 kg a teherbírása, ha hosszú a ráhelyezett eszköz (egy csillagászati távcső tipikusan ilyen) akkor a forgatónyomatéka miatt elcsavarja, szóval nagyon remegni fog. Másrészről nincs rajta finommozgatás, elég macerás az égbolt követése.

A csillagászati távcsövek közül "alapból" csak néhány rendelkezik fotóállvány csatlakozással. A SkyWatcher 80/400 ritka kivétel ilyen szempontból. Ez rátehető a fotóáálványodra, és - bár maga a tubus rövid - nem lesz stabilabb, mint a gyári AZ-3 állványon.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
OZoli2310
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.08.14. 11:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: OZoli2310 » 2013.08.14. 13:48

Köszönöm, megértettem... Csak azt nem tudom, hogy adom ezt be az asszonynak :D
Már megint egy újabb "hülyeség"... :D :cry:
Üdv OZoli
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.14. 15:36

A 70/500-as tubusgyűrűjén van menet a gyorstalp csavarjához.
Az elég rövid is, hogy a Levente által leírt jelentség (elcsavarodás)
olyan nagy mértékben ne jelentkezzen (fog, de nem annyira).

Amúgy az 70/500-as Skywatcher egy jó kis kezdő távcső. Lencsés, ahogy szeretnéd.
fzoli77
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.05.10. 12:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: fzoli77 » 2013.08.14. 16:37

A 80/600-on is van lehetőség erre. Ha jó áron tudsz venni, én mindenképp ajánlom.
SW 80/600 ED, TV Plossl 8mm, TV Plossl 15mm, TV Barlow 3x,
Marine 15x70, DF 7x40, EDF 7x40, IOR 7x40
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.08.14. 17:36

fzoli77 írta:A 80/600-on is van lehetőség erre. Ha jó áron tudsz venni, én mindenképp ajánlom.

Optikailag valóban kitűnő, de nagyon nehéz és hosszú. (Akkora a tubus átmérője, mint egy 100 mm-es lencsés távcsőnek). Emiatt egy ilyen olcsó fotóállványon elég használhatatlan lenne (afaik).

Tapasztalatból mondom, hogy egy 66-72 mm-es kis távcső (max 450 mm fókusszal) amit el tudok képzelni ilyen állványon.

Ne felejtsük el, hogy ha az ember felrakja a zenittükröt, okulárokat hátulra, elől ott van az objektiv - mindkettő távol a "tengelytől" elég szép forgatónyomatékot jelent.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.08.14. 18:59

Egy távcső alá még a legegyszerűbb EQ1 is jobb választás, mint egy közepes minőségű fotóállvány. A fotóállvánnyal nehézkes az objektumok követése, még a Lunt35-öm sem szeretem fotóállványon használni, pedig elég erős az állványom és a gömbfejem. Egy alap 40x körüli nagyításon pár perc alatt kimegy pl. a Hold a látómezőből és lehet megint vesződni a szorítók oldásával, rögzítésével. Egy EQ1-en van finommozgatás és egy elnagyolt északi irányra beállítás után többnyire csak 1 tengely mentén kell állítani.
OZoli2310
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.08.14. 11:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: OZoli2310 » 2013.08.15. 08:09

Mindenkinek hálás vagyok a véleményért! Köszönöm!
A 80/600 jó lenne..., de nagyon drága és eladni használtam nem nagyon akarják sajnos :cry:
Én is a 70/500 at néztem ki, mert az talán még árban valahogy is beleférne.
Mindenesetre lényeges lenne, hogy a Holdat részletesen lehessen látni és jó lenne megnézni a Szaturnuszt és Jupiter foltját, mert ezzel talán feltudom kelteni a fiamban is az érdeklődést a csillagok iránt. Mert ezek szerintem az igazán látványos dolgok egy 10 éves gyerek számára.
Üdv OZoli
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”