Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
kocsis péter
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2009.11.10. 15:30

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kocsis péter » 2012.04.26. 20:17

Ajánlom mindenki figyelmébe! http://fenykepezo-kamera.vatera.hu/tavc ... 36093.html
Kiváló műszer kezdőknek és haladóknak egyaránt! Nem én árulom, csak ajánlom, mivel nekem is ilyen van.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.04.26. 21:08

Kedves NagyZo!

Még mielőtt teljesen elvesznél a sok hasznos és részletes tanács között: ezt így nem lehet jól eldönteni. A távcső nem olyan, mint az autó. A távcsövek között sokkal nagyobbak a személyre szóló különbségek, mint az autók között. A lehető legmelegebben javaslom, menj el a legközelebbi helyre, ahol legalább két távcsőbe bele tudsz nézni, hidd el, az ott eltöltött 5 perc sokkal közelebb visz a jó döntéshez, mint gondolnád. Segítünk a környékeden olyan amatőröket, bemutató csillagvizsgálót találni, ahol ki tudsz próbálni pár típust. Ezzel nem csak esetleg rengeteg pénzt spórolsz meg, hanem egy sor olyan bosszúságot is, ami talán még a kedved is elvenné a csillagászkodástól. Csak annyit írj, merre laksz, milyen város közelében.
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.04.26. 21:53

Kedves Péter!

Ópusztaszeren lakom tanyán.
Az eddigiek alapján a:
SkyWatcher BD 200/1000 Newton + EQ-5
· Csillagatlasz kistávcsövekhez
· Baader napszűrő foglalatban (NF200N)
161eFt-ért tűnik nekünk valónak.

A csövet nem csak én használnám, inkább családi, majd társasági cső lenne. Eddigi olvasottságom alapján ide jutottam - persze a javaslatoknak köszönhetően természetesen, amit köszönök.
Nyilván a kezelését nekem kell megtanulnom, így valószínű magam leszek előtte a legtöbbet, vagy legalábbis Párommal egyetemben. Minden esetre a technikai rész az én részem lesz.

A kérdésem az lenne, hogy az ehhez a sethez járó okulárok, és barlow milyen minőség lehet?
Bár erre már kaptam utalást, hogy 1.0 -sak valószínűleg, viszont ez már nem a legolcsóbb kategória, így remélhetem, hogy ezek szükséges részek is jobb minőségűek?
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.26. 22:38

Az okulárok, amit adnak egy-egy összeállított szethez többnyire azonosak! Nincs és nem is lehet köztük jobb, vagy kevébbé jó, hiszen nagy sorozatban gyártottak, ezért olcsók is, de nem tökéletesek! Régebbi elveken alapuló szerkezetek, több lencsetaggal, bevonattal, elrendezéssel, azaz mindegyik egy-egy konstrukció hibáit és előnyeit hordozza. A kevés lencsével építettek olcsók, de hibájuk is van. Vagy nem lineárisak, vagy nem színhelyesek, vagy nem fokuszálnak a látómező szélén, vagy kicsi a látómező fokszáma stb. Tökéletes okulár, ami magy látómezővel, a széleken is élesen fókuszál, fényerős, kontrasztos, nem torzít, az általában a modern, új fejlesztésű, és nem adják csatolva a szetekhez! Egy ilyen okulár ára, mint korábban írtam, lehet akár egy egész szet ára! 2" átmérőben akár 200 ezer is! Kezdőknek, és bemutatáshoz tökéletes az amit hozzá adnak! a 20 ezres kicsi, és a 200 ezres nagy csövekhez is ugyan azt lehet használni! Nekem egy régi Zeiss kettő lencsés okulár adja a legélesebb képet, igaz kicsit torzít, kicsit életlenebb a szélén a kép, de a bolygókra ezt használom, mert ezzel kontrasztos a kép! Ma már ilyen nem is kapható, mint ahogy nem gyártanak ma már 50/540-es Zeiss világhíresen legjobb kéttagú akromatot sem! Nem éri meg, mert nem lehet rajta keresni! Bármennyire is jó egy új fejlesztésű okulár, azon annyit akar kaszálni a gyártó, amennyit csak lehet! A sok legyártott és könnyen reprodukálható olcsó okuláron kicsi a haszna, de hogy legyen, mindenhez azt párosítják, hiszen a nélkül eladhatatlan lenne a távcső. Így aztán az alapokulártól nem kell sokat várni! Éppen arra jó, hogy látni lehessen vele a távcsőbe nézve, de hogy a látvány milyen, az attól is függ, hogy mit néznek vele! A Hold és a szokványos bemutató alatt nézegetett látvány ámulatba ejti a kezdőket, de a szakembereket már nem! A távcső fele az okulár, tehát hiába nagy és fényerős a cső, ha nincs hozzá megfelelő okulár! Fordítva is igaz, hogy hiába jó az okulár, ha nincs hozzá nagyobb fénygyűjtésű pontos tükör. Az az összeállítás, a 150/750 éppen illik a sorozatgyártott olcsó okulárokhoz. A nagyobb, 200/1000 vagy 250-es tükrökhöz már csakis jobb okulár dukál, amit nem adnak hozzá, hanem külön meg kell venni! Az ára elképesztően magas lehet! Kalkuláljuk úgy, hogy a fele ár! Nem vicc, tényleg ennyi! No akkor ha egy ilyen profi okulárba valaki egy bemutatáskor beleujjaz, és bemocskolja, akkor kitör a balhé! A tisztításkor ugyanis általában megsérül, és karcos lesz! Főleg akkor, ha kezdő végzi el, mindenféle maszatolós vegyszerrel. Oda a fél távcső! Nem éri meg, és az olcsóbbakkal is kiválóan lehet csillagászkodni! A távcsö alapjában egy technikai eszköz. Az az ember, aki megtanulja kezelni, csodákra képes egy olcsóbb, közepes eszközzel is! Aki nem sajátítja el a megfelelő tudást, annak meg hiába adnak fél méteres tükrös távcsövet, azzal sem tudja bemutatni a gyerekeknek az égi látványosságokat! Ennyit még erről. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.04.26. 23:22

T.Imre!

Nem nagyon értem, hogy mit akarsz elérni ezzel a szakmai túlbuzóságoddal!
Ezek a kezdő am.csillagászjelöltek szerintem nem túl sokat értenek meg a
szövevényes okfejtésedből.
Például, amit Oláh Józsefnek /Year/ írtál április 13-án 13:01-kor és 23:54-kor
szerintem a "násze semmi, fogd meg jól" kategóriába tartozik.
Szegény Nagy Zoltán /nagyzo/ , már azt sem tudja, hogy fiú-e, vagy lány!
mpt tapintatosan jelezte, hogy Rans Belgornak /sq/ sok mindenben igaza van!
De, mintha nem vennéd észre a saját hibáidat .....
A " HOgy Az a Xentséges..." fórumban április 11-én, 7:57-kor írt hozzászólást
légy szíves mégegyszer olvasd el és fontold meg.....
Üdv Bogáncs.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.04.26. 23:43

Imre írta:Egy 250-es csövet Magyarországon csak néhány napig lehet kihasználni, többnyire az időjárás nem teszi lehetővé!

Na ezzel nagyon nem tudok egyetérteni. Egy 254/1200-as 5mm-es kilépő pupillánál a nagyítás 50x-es. A minden részletet mutató nagyítás (Sparrow kritériuma szerint) 142x-es. Ha nem felhős az ég, szinte mindig lehet használni a távcsövet az 50x és 142x-es nagyítás között.

Igaz nem volt odaírva h évente néhány napig, lehet h hetente átlagban néhány napig-ot kellett volna értenem és így fölöslegesen írtam :roll:
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.04.27. 06:57

nagyzo írta:Az eddigiek alapján a:
SkyWatcher BD 200/1000 Newton + EQ-5
· Csillagatlasz kistávcsövekhez
· Baader napszűrő foglalatban (NF200N)
161eFt-ért tűnik nekünk valónak.

A kérdésem az lenne, hogy az ehhez a sethez járó okulárok, és barlow milyen minőség lehet?
Bár erre már kaptam utalást, hogy 1.0 -sak valószínűleg, viszont ez már nem a legolcsóbb kategória, így remélhetem, hogy ezek szükséges részek is jobb minőségűek?

Csak mert én is ezt a pontosan ezt a konfigurációt választottam, tavaly szeptemberben, tehát én is kezdő vagyok, állítom, hogy a minőségükkel egy darabig biztosan nem lesz bajod.
Akármilyen furcsán hangzik először meg kell tanulni nézni és látni. Mellépillantani?! Követni az objektumot, sőt megtalálni...
Tudatosulnia kell annak, hogy ha valamit 100x nagyítással nézel és a méretét x-nek látod akkor 200x nagyításnál nem lesz a látvány 2x.
Bármit is olvasol itt és biztos lehetsz benne, hogy mindenki jó szándékkal ír, neked ki kell próbálnod még az ellenkezőjét is, hogy megtapasztald és megmaradjon benned az érzés és a látvány emléke.
Arra gondolok, hogy például hiába mondják, hogy túl nagy nagyítást nem bír el a lékör áramlása miatt valami megfigyelése, ha te nem tapasztalod meg, hogy hullámzik, a kép olyan mintha vízről visszavert képet látnál. De a tanácsokból tudni fogod, hogy nem a műszered romlott el, hanem :"Na ez az a légköri hatás amiről beszélnek.", és nem neked kell erre sok gondolkodás után rájönnöd.
Nem akarok a centiméterek vitájába beszállni, de fontosnak tartom leszögezni, hogy színeket nem a távcső miatt nem fogsz látni, hanem azért mert sötétben a szemünk másként működik. Ez a link nagyon tanulságos. http://www.mcse.hu/index.php?option=com_mediatar&task=show&archID=0788&Itemid=338
Végül még egy utolsó javaslat, ha teheted akkor a következő vásárlásod és most újabb lavinát indítok, egy binokulár lehetne, nem túl nagy, mert álványos távcsöved már lesz, max. 15x nagyítású, azt még kézben meg lehet tartani.
Üdv,
L.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.04.27. 12:06

Imre írta:No akkor ha egy ilyen profi okulárba valaki egy bemutatáskor beleujjaz, és bemocskolja, akkor kitör a balhé!


Kedves NagyZo, úgyis kapsz setben okulárokat (általában kettőt), azokkal nyugodtan lehet bemutatózni, és egy ideig neked is jó lesz. (Megjegyzem, ujjazás nélkül, a szempillákról is kerül rá némi ragacs.) Aztán némi használat után benned alakul ki az igény, hogyan szeretnéd fejleszteni az okulárkészletedet. Veszel egy hiper-szuper okulárt, csak magad használod (meg a tapasztaltabb családtagok), máskor a páncélszekrényben pihen.
nagyzo
Hozzászólások: 49
Csatlakozott: 2012.04.26. 12:53

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: nagyzo » 2012.04.27. 18:08

Nagyon köszönöm a segítséget, még egy utolsó meggondolás, és azt hiszem rendelem a
200/1000 SW-t EQ5-ön, az alapművel, és napfóliával.

De asszem már csak az ünnep után jön meg valamikor :)

Szerk: később részletesen reagálok, csak megint mennem kell :)
200/1000 Newton EQ5 - 10mm, 25mm, 2x Barlow -alapfelszereléssel + napszűrő
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.04.27. 19:46

Na megint egy új távcső, akkor megint jön a rossz idő. :)
Gyorsan kiélem magam a hosszú hétvégén, amíg meg nem kapod. Aztán majd barkácsolok az esős napokon.
Viccet félre, gratulálok, szerintem jó választás. Én is ezen a csövön gondolkoztam, de nem jött még rá össze a pénzem (szerintem nem is fog).

Üdv.
Zozee
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”