Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Pisti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.03.30. 21:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Pisti » 2011.03.31. 08:34

Köszönöm a sok hozzászólást!
Az előzményekre reagálva...
Mi gyerekeket szoktunk táboroztatni, tehát ők nem cigiznek és bár mikor lefeküdhetnek aludni.
Lehet, hogy az Iván által ajánlott 25cm-es SkyWatcher GoTo dobsont fogom választani.
Aztán később majd kipróbálom projektorral is és anélkül is.
Előreláthatólag májusban sikerül megvennem, tehát még van egy hónapom kiválasztani.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.03.31. 08:48

Pisti! Amit szeretnél, azt sokan szeretnék (nagy, goto-s távcső, rajta kamera és a képet nézni monitoron vagy kivetítőn), de erre nincs megoldás, legalábbis olyan nincs, amire gondolsz. Gyakorlott bemutatóként és előadóként én is azt mondom, kétfelé kell ezt választani. Tartani egy jó, projektoros előadást, aztán kimenni a távcső mellé és bemutatni, amit éppen lehet.
Megkérdezhetem, milyen távcsövekbe néztél eddig? Ez segítene a további tájékoztatásban.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.03.31. 10:31

Pisti írta:Mi gyerekeket szoktunk táboroztatni, tehát ők nem cigiznek és bár mikor lefeküdhetnek aludni..


legjobb korosztály, fogékonyak, sokkal jobban megtudnak tanulni látni (lásd gotodani, aki csukott szemmel is látja az m1-et fényes nappal is), egy ilyen táborozás alatt egy halom lelkes fiatalt meg lehet nyerni az ég szeretetének.

jaja, egy jó dobson plusz projektoros vetítés a legjobb kombó /és akkor már mindenféle tudományos videókat is lehet nézegetni/
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.03.31. 11:17

Ha gyerekekről van szó, az a GoTo ellen szól: tanulják meg saját maguk - először segítséggel - megtalálni az ojjektumokat. Nagyon fog tetszeni nekik, a feladatmegoldás sokkal több örömöt ad majd nekik, mintha tálcán kapnák a bámulnivalót.
Pisti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.03.30. 21:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Pisti » 2011.03.31. 12:58

Gyerekkoromban néztem utoljára távcsőbe és a holdat néztem vele,nincs ilyen jellegű tapasztalatom. Mindig is érdekelt a csillagászat, de a munka fontosabb volt. Talán most jutottam el oda, hogy összekapcsoljam a kettőt. Nálunk a gyerekek fizetnek a táborozásért, de a csillagászati progit ingyen szeretném nyújtani nekik, ezzel is emelve a szolgáltatásunk színvonalát, ráadásul ez egy különleges kikapcsolódás, ilyet nem kap minden táborba és ha sikerül megvalósítani, akkor ez egy örök élmény maradna a számukra, amire még felnőtt korukban is emlékeznének, örömmel és lelkesedéssel mesélnének róla másoknak úgy gondolom!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.03.31. 13:14

Pisti írta:Gyerekkoromban néztem utoljára távcsőbe és a holdat néztem vele,nincs ilyen jellegű tapasztalatom.


Szerintem hatékonyabb lenne, ha egy tapasztalattal rendelkező amatőrcsillagászt hívnátok meg a táborba távcsöves bemutatóra.

A távcsőben látott képet képerősítő okulárral lehet esetleg kivetíteni. Ez itthon nem kapható, külföldön sem valami elterjedt. Az idea szép, de megöli a távcsőbe tekintés élményét, ami sokkal érdekesebb és maradandóbb dolog, mint monitoron látni valami halvány és zajos képet valami izéről.
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2011.03.31. 14:15

Én az elmúlt ősszel egy tábor folyamán tartottam egy bemutatót. Az este elején úgy tűnt, hogy felhős lesz az ég így amiket csináltam képeket az elmúlt években a Holdról azokat mutattam meg nekik és nagyon tetszett nekik, szerencsére kitisztult közben teljesen és kimentünk egy tisztásra a táborhely mellett és a telihold ellenére sok mindent lehetett látni....persze a Hold aratta a legnagyobb sikert és a gépen mutatott képek után szinte teljesen elolvadtak a látványtól :D így szerintem se olyan jó ötlet a projektoros kivetítés mert a távcsőbe való nézés élményétől elesnek a gyerekek/felnőttek. Igaz ahogy olvastam jóval nagyobb csoportnak (nálam kb 20-25-en voltak) lenne a bemutató így egy-egy bemutatandó látványosságra is több időt kell szentelni. A GOTO-ról nem sok tapasztalatom van de én is azon a véleményen vagyok, hogy először jobb lenne ha megtanulnák a műszert használni és saját erőből felfedezni az eget nem pedig hozzá szokni egyből a kényelemhez ;)

üdv.:Csaba
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.03.31. 15:30

Pisti! Így nekem is az a véleményem, hogy inkább egy tapasztaltabb amatőrt kellene felkérni a bemutatásra, ha 100 ember van, akkor legalább 2 távcsővel. A távcsöves bemutató tényleg életre szóló élmény, összehasonlíthatatlanul nagyobb élmény a távcsőben látni valamit, mint képeket nézni a kivetítőn. Aki még nem nézett csillagászati távcsőbe, annak csak a legfényesebb objektumok fognak élményt nyújtani (Hold mindenképp, Jupiter, Szaturnusz, Vénusz esetleg, fényes halmazok, szép kettősök).
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.31. 15:40

Teljesen egyetértek Vizi Péterrel.
100 emberhez akár több (3-4) távcső is elkél akár.
Az ilyen bemutatóknak további előnye, hogy meg lehet nézni ugyanazt több műszerben, kicsit más nagyításokkal, lehet közben beszélgetni a bemutatóval, kérdezni (bár általában szoktunk közben folyamatosan mesélni, hogy amit nézünk, az miért érdekes, mi a különlegessége, stb), benyújtani egyéni igényeket, mit szeretnénk még látni, stb.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.03.31. 16:21

CVsatlakozom az előttem szólókhoz. Az okulárba való belenézést semilyen képernyő sem pótolja. Hiszen akkor az érdeklődő laikus megnéz valami érdekes TV vagy méginkább internet műsort, ahol láthat HST és egyéb csoda-képeket.
Az 1980-as években az egyik bemutató csillagvizsgálónk sikeresen kísérletezett azzal, hogy ipari TV-kamerán a távcső képét az előadó képernyőjére vetítették. Láttam magam is, nagyon jó, éles képek voltak. Úgy gondolták, hogy a monitér-képeken elmagyarázzák a részleteket, megmutatják, mit kellene látni, és utána a távcsőben már nem kell sokat magyarázni. A látogatók azonban sokkal izgalmasabbnak és érdekesebbnek találták az okuláron át látott képet, és kétszer annyit kellett róla mesélni. - BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”