Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
loui
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.03.13. 16:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: loui » 2011.03.19. 07:26

mpt, kaviat!
nagyon szepen koszonom a valaszt,most mar vilagos!
erdekes,en a fotozasbol kiindulva inkabb fenyerosebb reflaktorokat keresgeltem....
nagyon sokat kell meg tanulnom vasarlas elott :)
koszi
Krisztián
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.02.21. 15:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2011.03.19. 07:49

csakb írta:
Krisztián írta:60/700-as, 100x nagyítás alatt használja. Csak ne a mai időjárás uralkodjon...


Holdra biztos jó az. De talán másra is, kis nagyításokkal. :)

Ezen a hétvégén biztos cudar lesz az időjárás, de a jövő héttől már lesz remény derült órákra.
Azt ne feledd, hogy a jövő hét végén már utolsó negyedben lesz a Hold, vagyis elég későn, hajnalban kel, és alacsonyan is lesz (Nyilas környéke).



Nem feledem. A Stellarium programot már letöltöttem, ott ismerkedem az utóbbi időben a mozgásokkal. Nagyon hasznos a tervezgetéshez, hogy gyorsítani lehet az időt. Mondjuk eddig tényleg csak tervezgetés volt...

Üdv!
Pisti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.03.30. 21:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Pisti » 2011.03.30. 21:35

Üdv Mindenkinek!

Én is távcsövet szeretnék vásárolni abból a célból, hogy gyerekeknek betudjam mutatni az égi objektumokat.
Igények:
goto vezérlés, mély ég objektum, sz.géppel, projektorral összelehessen kapcsolni, könnyen elvihető legyen.
Autóban is szállítanánk néha. 300.000 Ft körüli összegbe kerüljön?
Mi a véleményetek az elképzelésemről?
Üdv: Pisti
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.30. 22:29

Udv,

par kerdes:
- ha goto van benne, akkor miert kell a szamitogepes kapcsolat
- mifele projektorral kellene osszekotni?

ha melyeg-objektumokrol van szo, akkor ott inkabb semmi zavaro fenyforras ne legyen eszleles kozben...
Melyegre ugyanakkor minel nagyobb atmero kell, ha szallitani nem gond, akkor en pl. ilyenben gondolkoznek: http://www.makszutov.hu/termek/orion_xt10_is
igaz, nem goto, de megmondja, merre fele kell tekerni meg a csovet :)
vagy ennek egy kisebbik testveret.

--mpt
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2011.03.30. 23:02

Kedves Pisti!

A mély-ég objektumok igazán élvezetes és részletes bemutatása nagy átmérőt igényel, ami általában terjedelmes távcsövet takar. Érdemes kitelepülni, mivel az mélyegek a városoktól távolabb lényegesen szebben látszanak, a távcsövek igazán sötét égen megtáltosodnak és a mély-ég megfigyelés ott válik igazi élménnyé.
Én a fenti szempontok és az igényeid figyelembevételével egy 20, vagy 25cm-es SkyWatcher GoTo dobsont választanék, melyek tudják a GoTo funkciót több, mint 40 ezer objektummal, számítógéppel (planetárium programmal) is összeköthetőek, és kamerát is lehet hozzá csatlakoztatni. Az automatikus keresésen túl akár kézzel is mozgathatóak, ha az ember úgy kívánja. Emellett a tubus összecsukható kivitelű, ami a szállításnál nagyon jól jön, mivel lényegesen kisebb helyet foglal az egész távcső.
A 20centis 229 ezer,
http://tavcso.hu/newton.php#pollux8
a 25 centis 320 ezer ft.
http://tavcso.hu/newton.php#pollux10
Pisti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2011.03.30. 21:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Pisti » 2011.03.30. 23:19

Köszönöm a segítséget!
Azért gondoltam a projektoros kivetítésre, hogy egyszerre többen is megtudják nézni, PL: ha egy 60 vagy 100 fős csoportnak tartanánk bemutatót vagy idősebbeknek. Aztán szeretnék zenei aláfestést is használni és ha kivetíteném, akkor másabb lenne a hatás, úgy gondolom.
Bár az igaz, hogy akkor világosabb lenne, de talán, ha távolabb helyeznénk el..., vagy projektor mögé több méterrel. Referencia videót is szeretnék készíteni az előadásról és így sokkal hatásosabb lenne szerintem.
Lehet, furcsa, amit írok, de ilyesmi elképzelésem van.
Valahogy biztosan meg lehet valósítani.
Egyébként egy kis zsákfaluban szeretném használni az erdőtől nem messze, a kertünk végében, tehát itt nincs mesterséges fény.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.03.31. 00:26

ez a projektoros dolog szerintem nem nagyon fog menni : (( az emberi szem ilyen szempontból utolérhetetlen, szerintem egy webkamera valós időben töredékét se fogja mutatni annak, amit a sötéthez adaptálódott emberi szem produkálni képes /plusz elvakít mindenkit a projektor/ - vagy ha igen, akkor többe kerül mint a távcső. amúgy is ha valamit látni is fogsz a projektoron, max valami szürke pacákat, azokat a szép színes galaxisokat amiket a hubble produkál, vagy sok órás expozícióval készülnek nem szabad várni /se projektortól se szabad szemmel/.

mélyegezni nagyjából két féle képpen szokás. vagy van egy várostól jó messzi fényszennyezés mentes házad, nyaralód vagy kerted, ez a legjobb verzió itt ugyanis otthon vagy nem akkora macera összerakni a technikát, ha a gyerekek megunták, álmosak simán mehetne aludni vagy találsz valami várostól 20 - 30 Km távolságra valami fénymentes észlelőhelyet, ahova viszont kiautózol, kipakolsz összerakod a cuccot, vársz minimum fél órát, hogy a szemed alkalmazkodjon a sötéthez /ezt nem úszod meg akkor se ha saját helyen észlelsz/ és lehet nézelődni.

ha messzire kell menni, akkor viszont rögtön beleszaladsz egy halom kellemetlenségbe. a gyerekek megunják, ha kisebbek 10 után aludniuk kellene /a jó egek ezután kezdődnek/, nyűgösek stb.. ha nagyobbak akkor persze tovább bírják és ha fel tudtad kelteni az érdeklődésüket, akkor akár többször is el fognak kísérni téged érdekesebb leszel mint xbox-ozni vagy kocsmázni a haverokkal.

észlelés + számítógép : ez szerintem felesleges. próbáltam sokféle verziót, odavittem a laptopot a távcső mellé, illetve játszottam olyat is, hogy a házban raktam össze a gépet és oda mentem kibogarászni, hogy pl. milyen mélyegeket ajánlanak a többiek. a dolog mindig azzal járt, hogy hiába vettem le a fényerőt a lehető legkisebbre, még egy fránya led is képes volt annyira elrontani a sötét adaptációmat, hogy utána hosszú nyegyed óra múlva láttam megint valami mélyeget a távcsővel. még legjobban a hegesztő szemüveg vált be /munkaruházati bolt/ észlelés közben szemüveg fel, arrébb felállított laptop nézeget /kertben házban mind1/, aztán vissza a csőhöz és újra észlelés. de így is simán becsillanhatott oldalt annyi fény, hogy megint oda a sötét érzékenység.. laptop szerintem akkor jó, ha fotózni akar az ember, azaz nem elsődleges, hogy ott helyben megláss mindent amit lehet, hanem sok fotont gyűjts amit később összehegesztesz egy fényképpé.. inkább érdemesebb előre összeszedni az éjszakai észlelni valót, aztán a goto szépen egymás után megmutogatja /vagy a tourt végignézni/ esetleg csillagról csillagra te magad keresgéled meg a cuccokat.

60 - 100 embernek bemutatózni már logisztikai problémákat is felvet, hogy közelítik meg az észlelő helyet, ennyi ember között biztos lesz egy dohányos, aki rágyújt és ezzel a közelben állókat el is vakítja, plusz mire sorra kerülnek a távcsőhöz elunják magukat.. én a barátaimon kísérleteztem akik mondjuk egy hétvégére vendégeim voltak és biza egy tucat ember már soknak tűnt, persze mindenki belenézett a cuccba párszor, tetszett is nekik az m13 és a többiek is, de nagyon hamar elunták mentek vissza szalonnát sütögetni sörözni és végül alig pár ember maradt mellettem.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.03.31. 06:13

Pisti írta:Üdv Mindenkinek!

Én is távcsövet szeretnék vásárolni abból a célból, hogy gyerekeknek betudjam mutatni az égi objektumokat.
Igények:
goto vezérlés, mély ég objektum, sz.géppel, projektorral összelehessen kapcsolni, könnyen elvihető legyen.
Autóban is szállítanánk néha. 300.000 Ft körüli összegbe kerüljön?
Mi a véleményetek az elképzelésemről?
Üdv: Pisti

Pisti, ahogy irják a goto vezérléses távcsövek kézivezérlője pici számítógépként funkciónál az objektumok megtalálására, tehát külön számítógép nem elengedhetetlen. A gondot inkább az okozza, hogy a mély-ég objektumok gyenge fénye miatt nincs olyan érzékeny kamera (legalábbis én nem tudok róla) mely valós időben értékelhető képet mutatna. Talán 30 sec körüli expozícióval valamit lehet kezdeni, de ekkora exp. időhöz már pontos követés (lehetőleg vezetéssel) szükséges, ami nem olyan triviális megoldás. A dobsonok erre gyakorlatilag alkalmatlanok.

Egy nagy átmérőjű dobson verhetetlen méret/ár/hordozhatóság szempontjából de ezek alapvetően vizuális műszerek ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.03.31. 06:18

Pisti írta:Azért gondoltam a projektoros kivetítésre, hogy egyszerre többen is megtudják nézni, PL: ha egy 60 vagy 100 fős csoportnak tartanánk bemutatót vagy idősebbeknek. Aztán szeretnék zenei aláfestést is használni és ha kivetíteném, akkor másabb lenne a hatás, úgy gondolom.
Bár az igaz, hogy akkor világosabb lenne, de talán, ha távolabb helyeznénk el..., vagy projektor mögé több méterrel. Referencia videót is szeretnék készíteni az előadásról és így sokkal hatásosabb lenne szerintem.
Lehet, furcsa, amit írok, de ilyesmi elképzelésem van.

Lehet, hogy eretnek a gondolat, de minek a projektoros bemutatáshoz "valósidejű" képet mutatni? Annyi buktatót rejt! Hatékonyabb ha összeállítasz egy előadást az objektumokról internetről letöltött felvételekkel (felhős időben is bemutatható!) aztán utána akit érdekel saját szemével is megnézheti azokat távcsőben.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.31. 07:25

Egyetértek Leventével, az előzőleg összeállított műsor, majd a saját szemmel való nézelődés jó ötlet.
Azt se szabad ugye elfelejteni, hogy távcsőben a legtöbb mélyég-objektum közel se mutatja a sok órás expozícióval készült felvételeken látható részleteket, színeket.
Azon is lehet, hogy érdemes elgondolkozni, hogy nem is okvetlen kell a legnagyobb átmérőjű műszer: az égen a mélyég-objektumokon kívül is van sok látnivaló: Hold, bolygók (mostanában Szaturnusz), számtalan kettőscsillag, halmaz - ezek gyönyörűen mutatnak már egy kisebb műszerben is.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”