Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.03.18. 13:29

Szia!

Krisztián írta:De ez már a megmagyarázhatatlan kategóriája, azaz engedjünk teret némi érzelmi behatásnak is a vásárláskor.


Így van, ez a legjobb végszó. A legjobb távcső az, amit használsz, és szívesen használod. Ebben pedig igen nagy súllyal vannak benne az érzelmek. :)

Remélem, minél hamarabb sikerül beszerezni a "drágaszágot", és sok szép dolgot látsz vele!
Krisztián
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2011.02.21. 15:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Krisztián » 2011.03.18. 17:26

Remélem, minél hamarabb sikerül beszerezni a "drágaszágot", és sok szép dolgot látsz vele![/quote]

Én is! De nehéz ám várakozni, olyannyira, hogy a jövő hét végi vidéki utamra beszerveztem egy ismeretlen gyártmányú áruházi csövet (nem láttam még, állítólag falábú :) , ami nem biztos hogy katasztrófa) de a gazdája szerint szép vele a Hold! Mivel ő csak tudja, legalább egy szép Holdat látni fogok. Remélem ;) . 60/700-as, 100x nagyítás alatt használja. Csak ne a mai időjárás uralkodjon...
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.03.18. 17:46

Krisztián írta:60/700-as, 100x nagyítás alatt használja. Csak ne a mai időjárás uralkodjon...


Holdra biztos jó az. De talán másra is, kis nagyításokkal. :)

Ezen a hétvégén biztos cudar lesz az időjárás, de a jövő héttől már lesz remény derült órákra.
Azt ne feledd, hogy a jövő hét végén már utolsó negyedben lesz a Hold, vagyis elég későn, hajnalban kel, és alacsonyan is lesz (Nyilas környéke).
loui
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.03.13. 16:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: loui » 2011.03.18. 22:15

sziasztok
Mar irtam 1-2 sort a kistavcsoves topikban arrol hogy kezdo vagyok es most keresek tavcsovet.
Mostanra sikerult vegig olvasnom ezt a topikot..Megyek majd mindenkepp a batorligeti maratonra(meg csak a polarisban levo tavcsobe neztem) ugyhogy mar nagyon kivancsi vagyok,remelem tobb fele tavcsobe beletudok nezni. :) Nagyon sok fele tavcso szoba jott mar.Irtam hogy mindenkepp szeretnek majd fotozni.
Na ez most mar kevesbe lett fontos.Ez inkabb most mar masodlagos lett..Szeretnek melyegezni,de meg soha nem neztem newtonba,ugyanugy mint refraktorba vagy apoba...Nezegettem mar a 70/900-at a 76/900 newtont (errol esetleg tudtok velemenyt irni?)a 70/500-at a 80/400-at 114/900-at es a 150/750-est.Amint latjatok arban igen kulonboznek :) (az ar abszolut szamit,ha kell akkor inkabb gyujtogetek)
Kertes hazban lakom a 20-kerbe es neha a 18-ban..Erdekel a hold es a bolygok is de a szivem a melyeg fele huz,de ez lehet hogy csak a fotozas miatt erzem igy.. :)
Valahol olvastam hogy a polarisban van tobb tavcso es meglehet oket kerni hogy kiprobalja az ember,ez tenyleg igy van?
u.i:ja es mar egy hete mcse tag vagyok :D
udv
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára loui 2011.03.19. 10:58-kor.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.03.18. 22:20

Szinte bizonyos, hogy a szép, nagytávcsöves mélyég-fotók miatt gondolod, hogy ez érdekel. Bátorligeten találkozunk, ott tényleg sok távcsőbe bele fogsz nézni, rengeteg objektumot én is meg fogok mutatni Neked, kétféle távcsővel is. Hidd el, ott ki fog tisztulni a kép.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.03.18. 22:20

szerintem 100 alatt nem érdemes tükröset venni, ebben a tartományban egy lencse praktikusabb, nincs kollimálás, árban gyakorlatilag ugyanott van is nincs kitakarás és f10 környékén a színezés sem zavaró.
loui
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.03.13. 16:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: loui » 2011.03.18. 22:26

Vizi Péter írta:Szinte bizonyos, hogy a szép, nagytávcsöves mélyég-fotók miatt gondolod, hogy ez érdekel. Bátorligeten találkozunk, ott tényleg sok távcsőbe bele fogsz nézni, rengeteg objektumot én is meg fogok mutatni Neked, kétféle távcsővel is. Hidd el, ott ki fog tisztulni a kép.


Igen lehet,van "1-2" jo foto ebben a temaban :)
Elore is koszonom a segitseged!
loui
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2011.03.13. 16:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: loui » 2011.03.18. 22:28

kaviat írta:szerintem 100 alatt nem érdemes tükröset venni, ebben a tartományban egy lencse praktikusabb, nincs kollimálás, árban gyakorlatilag ugyanott van is nincs kitakarás és f10 környékén a színezés sem zavaró.


ez a szinezes meg nem eleg tiszta nekem,errol tudnal tobbet irni hogy mikor szinez jobban ill kevesbe?
koszi
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.18. 22:36

Röviden akkor színez, ha:
- akromatikus lencsés objektívről van szó (tehát _nem_ apokromát)
- nagy a fényerő (f/5-6 van még nagyobb)
- nagy az objektívátmérő

persze egyéni különbségek itt is vannak az adott objektív felépítéséből és elkészítési pontosságától függően.
Pl egy 80/1200 Zeiss lencse (f/15) színezése szerintem abszolúte elhanyagolható, de egy SW 100/500-nál valószínűleg zavaró lehet már.

--mpt
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.03.19. 01:37

loui írta:ez a szinezes meg nem eleg tiszta nekem,errol tudnal tobbet irni hogy mikor szinez jobban ill kevesbe?
koszi


Ahogy Molnár Peti is írta, ez a lencsés távcsövek egyik tulajdonsága. amúgy a színezés megint egy téma, amin jól össze tudnak kapni az amatőr csillagászok : ))) kit mennyire zavar, kinek színez kevésbé "rosszul" a távcsöve stb..

a lencsék üvegén átmegy a fény, a tükör bevonatáról viszont csak visszatükröződik. ha az üvegbe bemegy a fény, tehát átmegy rajta akkor viszont színez, amit legjobban a prizmák fénytörésével lehet érzékeltetni. gyakorlatilag a fény hullámhosszától, színétől függően máshova fókuszálódik. pár trükkel egész jól lehet ezt a jelenséget csökkenteni, többféle törésmutatójú üvegek összeházasításával (ezek az akromátok amik csak részben segítenek a problémán, illetve az apokromátok, amik a látható fény tartományban egész hatékonyak, ellenben sokkal drágábbak), az átmérőhöz képest mennél nagyobb fókusz alkalmazása azaz a fényerő csökkentése (a régi egytagú lencsés távcsövek sok méter hosszúak voltak). a dolgot az rontja, hogy ahogy növeli az ember az átmérőt, egyre erősebben jelentkezik ez a jelenség. mivel a különböző hullámhosszakat máshova fókuszálja, a kapott kép kevésbé lesz éles, kevésbé lesz kontrasztos. egy APO szebb, élesebb jupitert fog produkálni mint egy ugyanakkora sima akromát, viszont 2 - 3x annyiba is kerül.

ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a fényesebb objektumokat egy lila, sárga fénylés, haló veszi körül. mindez ráadásul a nagyítással növekszik, ezért van az, hogy a fényerősebb akromátokkat kisebb nagyításokkal szokták használni. pl. egy 100/500as akromát hiába bírna az átmérője alapján akár 200x-os nagyítást is, 100x-os felett már nem élvezhető annyira a kép mint egy 100/1000es (ami persze egy hosszabb okulárral érhető el). ezért nem alkalmasak a nagy fényerejű akromátok bolygózásra. további trükköket lehet elérni mindenféle szűrőkkel, amik viszont csökkentik a hasznos fényt, pl. kiszűrni a lilát, de ezek nem 100%-os megoldások (nekem egy polár szűrő kicsit javít a jupiteren lencse esetén, de lehet hogy csak azért mert kevésbé égetően fényes, jobban meglátom a részleteket)

persze valamit valamiért: egy kevésbé fényerős (f9, f10) lencse ugyan dob egy kis lilát a jupiter köré, de mivel nincs központi kitakarás mint a tükröknél, valamivel kontrasztosabb képet ad mint egy azonos méretű tükör. így aztán vannak a lencse hívők, akik túl teszik magukat a kicsi színezésen (ha kicsi) akik azt mondják a távcső az lencséből van és vannak a tükör hívők akik pedig elmennek a nagyobb átmérő irányába, így érve el a jobb képet. ők aztán jókat tudnak vitatkozni egymással : ))) az igazság valahol a kettő között lehet szerintem, azaz egy 10 -12 centis hosszabb lencsével érdemes bolygózni, tapasztalatom szerint másmilyen a képük mint a tükröknek viszont egy 20 - 30as tükörrel pedig mélyegezni, meg az év fél tucat jobb ege alatt bolygózni, mert ilyenkor azért a nagyobb átmérő jobban ki tudja futni magát. a 125ös lencsés TAL-om és a 200as newtonom összehasonlítása alapján legalábbis nekem ez a tapasztalatom bolygóra. volt, hogy kevésbé volt részletes a kép a lencsében, de pl. a 4 nagy hold valahogy mégis bolygószerűbb érzést sugalltak, mint ami a tükörben látszott. másik tapasztalat, hogy tükör és tükör között is van különbség, egy 15-ös SC kevésbé volt kontrasztos a jupiteren mint a 12 centis lencsés TAL.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”