Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.01.02. 20:46

Szia Ocky!

Javaslom, próbáld ki a lencséseket. Nagyon kezdő vagyok igaz, de nálam most igazán szuperáltak, rengeteg égi objektumot mutattak tisztábban és élesebben mint a Newtonom. Persze az is igaz, hogy a Newtonom kezdő műszer. Szerintem egy 102/1000-ben nem csalódnál, ráadásul az nagyon sokáig ki is szolgálna téged! ;)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Ocky
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.01.02. 09:48

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Ocky » 2011.01.02. 20:55

Nem tudom, már igazából rég eldöntöttem, hogy Newtont szeretnék.
Kicsit olyan, mint az autó szerelés (szerintem).
Kicsit bütykölgetsz, szerelgetsz rajta, ezáltal jobban a magadénak érzed.
leslie9
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2010.05.31. 15:57

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: leslie9 » 2011.01.10. 08:19

Sziasztok!

Sok választ kaptam az előző kérdéseimre, amik kicsit elbizonytalanítottak... 2 távcső közül szeretnék dönteni, de nehezen megy :P Egy 130/650-es Newton vagy egy 90/900-as lencsés! A kérdésem az lenne - sőt, talán inkább kérésem - ha lenne rá lehetőség, akkor ki lehetne próbálni ezeket a műszereket valakinél??

Előre is köszönöm!

Laci
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2011.01.14. 16:24

Szia!

A Budapesti Távcső Centrumban mindkét távcsövet ki lehet próbálni, igaz nem a legjobb körülmények között.
A két távcső közti választás nem egyszerű, de talán könnyebben sikerül dönteni akkor, ha ismered magadat és azt is tudod mire is szeretnéd használni.
A 130/650-es karbantartásigényesebb műszer, meg kell tanulnod jusztírozni, jobban figyelni kell, hogy mikor és hogyan észlelsz vele (ki kell tenni észlelés előtt, több idő kell neki az aklimatizálódáshoz, mint a lencséseknek). Univerzális műszer (mély-ég, bolygók), teljesítményben többet nyújt, mint a 90/900-as, főleg a mély-egeknél.
A 90/900-ast nem kell nagyon babusgatni-állítgatni, bolygókon, Holdon nagyon szép, részletes képet ad, a mély-egeken viszont valamivel kevesebbet hoz, mint a 130/650-es Newton, ezért inkább akkor javaslom, ha főleg bolygózni/Holdazni/kettősözni szeretnél. Földi megfigyelésekre is alkalmasabb, mint a Newton.
aplena
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.13. 16:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: aplena » 2011.01.15. 15:27

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy mennyire biztonságos Nap megfigyelésére a zeiss "Sonnenglas" napszűrője?
Kép
Kép
Használ valaki ilyet? Nekem kicsit fényesnek tűnt benne a Nap, de lehet így normális : ) Köszönöm!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.01.15. 16:13

Szia!

aplena írta:Az lenne a kérdésem, hogy mennyire biztonságos Nap megfigyelésére a zeiss "Sonnenglas" napszűrője?


Én sokszor próbálkoztam ezzel a Telementoron, de mindig piszok fényesnek éreztem. Szerintem ne használd, egy napfólia sokkal biztonságosabb és kellemesebb.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.01.15. 20:46

Ha jól gondolom ez egy okulárra helyezhető szűrő? Csak azért kérdem, mert ha igen, akkor a távcső objektívjét, egészen az oksi szemlencséig semmi sem védi a nagy hőmérséklettől és fényerőtől. Nemrég volt a kezemben olyan 10mm Barium ami belül össze volt olvadva. :? Tehát speciális oksi kellene hozzá. Olyat is hallottam tapasztaltaktól, hogy megeshet: lecsúszik az oksira rakható napszűrő. Nem ajánlják.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.01.15. 21:12

Atis írta:Ha jól gondolom ez egy okulárra helyezhető szűrő? Csak azért kérdem, mert ha igen, akkor a távcső objektívjét, egészen az oksi szemlencséig semmi sem védi a nagy hőmérséklettől és fényerőtől. Nemrég volt a kezemben olyan 10mm Barium ami belül össze volt olvadva. :? Tehát speciális oksi kellene hozzá. Olyat is hallottam tapasztaltaktól, hogy megeshet: lecsúszik az oksira rakható napszűrő. Nem ajánlják.


Igen, oklira pattintható. A 63/840-es Telementorral Huygens oklival volt érdemes használni, abban nem keletkezik nagy kár.
Bizony, annak is meg van az eshetősége, hogy leesik az okulárról, de ez az objektívre rakott fóliával is megeshet.
Én attól féltem mindig, hogy elpattan a hőtől. Valószínűleg alaptalan a félelem, de nem kockáztatnám sűrűn.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.01.16. 09:15

Napszűrő: 60 éve észlelem, kisebb, nagyobb és nagy távcsővel a Napot. Előrebocsátom: nem szeretem az objektív előtti foliát (bár most kénytelen vagyok azt használni, nincs másom), mert kb. 10 százalékot ront a napképen. Viszont megóvja az okulárt, főleg a mai sok tagból összeragasztott okulárokat.
1. Az okulár-szűrűből legalább kettő ajánlatos, én sokáig olyan módszort alkalmaztam, hogy egy viszonylag gyenge üvegszűrőt tettem az okulár elé, ez elvezette a hőt, és azután egy erősebb szűrőt az okulár mögött.
Azt hiszem, a bemutatott Zeiss-szűrő (amit azonban én nem ismerek!) ilyen módszerrel jól használható: egy gyengébb szürke ami az okulár elé tehető, pl. olyan foglalatba, amely a betólható az okulár elejébe.
A kettős szűrőnek nagy előnye, hogy ha a hővédő elpattanna, a második megvédi még a szemet.
2. Legelőnyösebb, mindenképpen ajánlatos, de nagyon drága egy Herschel prizma, valószínűleg a Zeiss is ilyen használatra készült. (Sajnos egy Herschel-prizma ára kb. egy kisebb refraktor árával ér fel!) Ez adja a legszebb képet.
3. A Nap észlelésére, de főleg kivetítésére mindenképpen ajánlatos egy ragasztatlan tagokból álló okulárt alkalmazni!
Egyébként 1949-54 közt a Nap megfigyelésére egy 40 mm-es, ősrégi kihúzós (tengerész) látcsövet alkalmaztam, amelynek fordítós okulárja volt, és a szem előtt egy kis csuklón félrefordítható un. rubinüveg (igen mélyvörös, speciális összetételű üveglemez), semmi bajom sem volt vele. Azután pár évig egy 72 mm-es fényerős objektívet, és az bizony az okulár elé alkalmazott "hővédő" szürke üveget egy alkalommal szérpattanrotta.
Figyelembe kell venni, hogy a tükrös távcső lényegesen több hősugárzást koncentrál az okulárra, mint egy refraktor!
Egyébként eléggé részletesen írtam ezekről A Távcső Világa utolsó (1975, 1980 kiadásában.) BQ
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.01.16. 10:59

A fotón szereplő "Sonnenglas" nem rápattintós, hanem rácsavarható az okulárra. Nem biztonságos előszűrés nélkül használni!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”