Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.12.31. 15:19

pontshow írta:Csináltam egy kis animációt a 2011.01.04-es részleges napfogyatkozásról. Ilyen lesz:
http://www.youtube.com/watch?v=XCgZnwtT ... r_embedded
Boldog Új Évet Mindenkinek!


Szép animáció, nem is tudtam, hogy ennyire ki fogja takarni, kár, hogy koliban leszek meg, hogy pont óráim lesznek...
Egyébként milyen programmal csináltad?

Boldog új évet, Feri
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2010.12.31. 15:48

Szia! A program Starry Night Pro Plus6.
http://store.starrynight.com/pro-plus.html

Leírás:
Starry Night Pro Plus 6.0.3 . CSillagászati planetárium szoftver.

A program segítségével az ember bejárhatja az egész univerzumot...

A program alapvetően egy csillagatlasz, de űrjhajós funkció is van benne (3d-s animáció)
Beállíthatjuk benne konkrét megfigyelő helyünket... (Pl: Budapest, de akár koordináták alapján is betájolhatjuk álláspontunkat)

Mit tud még a program?

MINDENT (kivétel a csillagászati asztrofotó készítését..)
-csillagkatalógus 2000.0 ra
-bolygók mozgása
-bármire rá lehet nagyítani
-visszatekerhetjük, avagy előre az időt tetszőleges időpontba
-Nap és Hold fogyatkozásokat lehet vele nézni, amikor az ember csak gondolja
-több mint 13.000.000 galaxis, több ezer galaktikus köd és ezek alfajai, planetáris ködök, szupernóvák kettős és változócsillagok ezrei, műholdak százait tartalmazza a program.
-meteorhullás animáció...
-naprakész adatbázis
-állandóan frissülő üstökös és kisbolygó adatbázis
-Csillagképek latin-magyar nevei, jelölésük az égbolton.
-rengeteg panoráma kép háttérkép beállításhoz.
-égi egyenlítői koordináta rendszer beállítási lehetőség (egyenlítői rács)
-horizontális rács beállítási lehetőség
-távcső vezérlés, akár 2 tengelyen is (egyenlítői rácsban "magasság" és "szélesség&quot (ez a lehetőség csak azoknak jelent hihetetlen előnyt akiknek van saját távcsövük amely óragéppel van ellátva a csillagok követése érdekeben, pl hosszú expozíciós csillagászati képek készítészítése érdekében {eder.csillagaszat.hu} ezen az oldalon sok ilyen kép található)
-Rengeteg extra információ szinte mindenről amiről csak akarjuk (Pl: üstökösfelfedezők, csillagászok stb)
-Frissitési segédprogram 6.0.3 ról magasabb verzióra...
-Egyébként bármikor lehet frissíteni....
-Űrhajózási lehetőség ("a" val gyorsít , "z" vel lassít)
-kikapcsolható horizont
-képbeillesztés az SDSS adatbázisból (online!!)(SDSS = Teljes égbolt felmérés =Sloan Digital Sky Survey -> nemzetközi csillagászati kutató projekt)

Ha kell püben szólj.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: tobe » 2010.12.31. 19:45

Jó lenne, ha lenne egy webről irányítható távcső és akinek nincsen, vagy épp borult az ég itt a neten keresztül belenézhetne és irányíthatná, mondjuk ezen az oldalon a csillagvaros.hu-n. Nehéz lenne ezt megcsinálni
? Amennyi hozzászólás van szerintem nem vagyunk olyan sokan se, hogy ne férne hozzá néha az ember.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.12.31. 19:47

Van egy csomó ilyen, Kvi is használja/használta őket (sajnos én nem, linkjeim nincsenek). Még a déli égboltra is el lehet merészkedni velük.

--mpt
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.01.02. 19:26

ASTRO BUÉK 2011 8-) :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=IBMVSby5kH8
Teljes képernyőn az optimális.
Üdv!
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.01.03. 09:26

mpt írta:Van egy csomó ilyen, Kvi is használja/használta őket (sajnos én nem, linkjeim nincsenek). Még a déli égboltra is el lehet merészkedni velük.

--mpt


Valóban van egy csomó ilyen távcső, ha rákeresel a neten a robotic telescope kifejezésre, özönölni fognak. Viszont figyelembe kell venni, hogy ezek nagyrésze fizetős, habár nem is olyan túlzottan drágák. Az általam ismert egyetlen ingyenesen használható a Bradford Robotic Telescope a Kanári-szigeteken, de ennek az utóbbi évben teljesen használhatatlanok voltak a képei, az utóbbi időben már nem is kértem tőlük.

Ezekl a távcsövek azonban nem úgy működnek, hogy amikor kedved szottyan, akkor igénybe veszed, hanem képeket igényelsz, besorolják az igények közé, és amikor elkészül, értesítenek. Ez nem éppen a felhős-idő-van-robotozok-kicsit észlelési mód.

Kvi
reka_lak
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.01.03. 22:33

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: reka_lak » 2011.01.03. 22:37

Sziasztok,
Én egy Newton 114/900 távcsövet szeretnék venni kezdetnek. Tudna nekem valaki véleményt írni róla? Egyelőre teljesen laikus vagyok, most szeretnék megismerkedni a csillagászattal:) köszönöm
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.01.04. 08:33

Kedves reka_lak! Mennyire intenzíven szeretnél foglalkozni csillagászattal? Ha elsősorban nézegetni, gyönyörködni szeretnél az égitestekben, nem tudom, nem lenne-e jobb kezdéshez egy 70 mm-es (esetleg kicsit nagyobb) lencsés? Azzal is sokat lehet látni, viszont a használata, kezelése kényelmesebb. Könnyebben is vihető ide-oda, és az optika alkalmankénti újra beállítása sem szükséges. Persze hallgassad meg mások véleményét, és annak alapján gondold meg.
Milyen volt az ég a fogyatkozás reggelén?
Üdvözlettel: BQ (Bartha Lajos).
balassav
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.09.29. 10:41

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: balassav » 2011.01.07. 14:34

reka_lak írta:Sziasztok,
Én egy Newton 114/900 távcsövet szeretnék venni kezdetnek. Tudna nekem valaki véleményt írni róla? Egyelőre teljesen laikus vagyok, most szeretnék megismerkedni a csillagászattal:) köszönöm


Üdv!
Nemrég vettem én is egy ugyan ilyen csövet, én teljesen megvagyok vele elégedve, kezdetnek nem rossz, igaz én is egy kicsi 60/700 assal kezdtem. Szerintem a 114/900 as newton jó választás volt, nem túl nehéz, szép a képe. Én amit eddig ki tudtam facsarni belőle az 9.9 Mg volt, de többre is képes a megfelelő helyen. A mély ég objektumok nagyrészt felderíthetők vele. A bolygómegfigyelésre is alkalmas a 180x os nagyítással.

Most Németországban dolgozom, a távcsövemet nem tudtam magammal hozni (egyenlőre) de vettem egy 15x70 es Celestron binot hogy azért itt is tudjak észlelgetni esténként. Még szabad ég alatt kipróbálni nem tudtam.
reka_lak
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.01.03. 22:33

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: reka_lak » 2011.01.09. 20:56

Köszönöm a segítséget. Lehetőség szerint minél többet meg akarok tanulni róla, és azt hiszem maradok is ennél a távcsőtípusnál.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”