Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
czrobi
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.11.22. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: czrobi » 2010.11.23. 18:03

Sziasztok!
Köszönöm a sok hasznos információt! :D Azt valóban elfelejtettem megírni, hogy Budapesten lakom panelben...(sajnos) Szállítás megoldható lenne, van a budai hegységben (Páty-on)egy hétvégi házunk, erdő mellett, elhagyagolható fényszennyezettséggel. Túl sűrűn persze nem tudok oda kijárkáni, ezért jó hír hogy város széléről is jól használható a 200-as. Mit gondoltok? Tíz emeletes ház tetejéről mennyire lenne működőképes a dolog? -tulajdonképpen onnan szép körpanoráma van, nem zavar be semmi, maximum a fényszennyezettség.

Ami a binoklit illeti van már kettő. Egy ócsó kínai meg egy jobb minőségű katonai(külföldi) Mindkettő 8X30-as. Próbálgattam már őket, de valhogy semmi élvezhetőt nem találtam velük. Nem túl kicsi a nagyításuk?

Leventéhez szólna a következő kérdésem: Jól tudom hogy távcsőboltban dolgozol? -mert ha igen, esetleg benéznék valamikor hozzátok:D

Még egyszer köszönöm a gyors, tartalmas válaszokat! :D Szép estét!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.23. 18:11

Szia!

czrobi írta:Tíz emeletes ház tetejéről mennyire lenne működőképes a dolog? -tulajdonképpen onnan szép körpanoráma van, nem zavar be semmi, maximum a fényszennyezettség.


A panel tetejéről és a környezetből felszálló meleg levegő pocsék seeinget eredményezne, gyakorlatilag mindig, ez pedig 20 centis apertúránál már sokat számít. Ha főleg a betondzsungelből tudod használni a műszert, akkor szerintem egy kisebb méretű, de mobilisabb szettel jobban járnál.

czrobi írta:Ami a binoklit illeti van már kettő. Egy ócsó kínai meg egy jobb minőségű katonai(külföldi) Mindkettő 8X30-as. Próbálgattam már őket, de valhogy semmi élvezhetőt nem találtam velük. Nem túl kicsi a nagyításuk?


Lehet, hogy a minőségükkel van baj, de a 30 mm-es apertúra is nagyon kicsi szerintem.

------------------

Szerk.: Szerintem a kezdeti lelkesedés lanyhulásával egyre ritkábban vennéd rá magad, hogy a 20T-t, nehéz állványt, ellensúlyt, miegyebet kicipeld a tetőre, aztán vissza. Többször kell fordulni minden cuccal, mindig fújni fog a szél egy 10 emeletes tetején stb. Ez a fotózást is nagyon megnehezíti, hacsak nem állítasz fel szélárnyékoló paravánokat. Ismerek több embert, akik a tetőre jártak ki nagyobb műszerekkel, előbb-utóbb mindegyiknek elege lett a macerából.

Szerk. 2.: A jó körpanoráma szerintem nem ellensúlyozza a lakótelepi, brutális fényszennyezést. Ezt tapasztalatból mondom.
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2010.11.23. 20:06

Szia!

Azt szokták mondani, hogy az a jó távcső, amit gyakran használnak.

Egy 200-as Newtont esténként rendszeresen megmozgatni a mechanikával együtt nem a leglelkesítőbb mutatvány, ráadásul időrabló is. Ennél már csak az észlelés befejeztével a szétszerelése és az összepakolása megrázóbb. :)
A helyedben semmiképp nem mennék 150/750 fölé, már csak a kezelhetősége miatt sem.
Az adott keretből jó alternatíva lehet egy 8 centis apokromát, ami aztán tényleg univerzális cucc és fotózáshoz is tökéletesen megfelel. Nincs gond a jusztírozással, csak használni kell.

Mechanikából a javaslat az EQ-5, ha fotózni akarsz és nyugodtan feldobhatod egy azimutális állványra a csövet, ha vizuálisan használod. Ellensúly nélkül alig cipelsz magaddal valamit, igazán mobil kis rendszered lesz.

Binokulárból a 30-as nagyon kicsinek tűnik csillagászati célra, főleg városból. A leírtak alapján egy 10x50-es javaslat és mindenképp nézz be valamelyik távcsőboltba, ahol kézbe véve, kipróbálva a műszereket, megfogadva a tanácsokat eldöntheted, hogy hol kötöd meg a kompromisszumokat. :)




czrobi írta:Sziasztok!
Köszönöm a sok hasznos információt! :D Azt valóban elfelejtettem megírni, hogy Budapesten lakom panelben...(sajnos) Szállítás megoldható lenne, van a budai hegységben (Páty-on)egy hétvégi házunk, erdő mellett, elhagyagolható fényszennyezettséggel. Túl sűrűn persze nem tudok oda kijárkáni, ezért jó hír hogy város széléről is jól használható a 200-as. Mit gondoltok? Tíz emeletes ház tetejéről mennyire lenne működőképes a dolog? -tulajdonképpen onnan szép körpanoráma van, nem zavar be semmi, maximum a fényszennyezettség.

Ami a binoklit illeti van már kettő. Egy ócsó kínai meg egy jobb minőségű katonai(külföldi) Mindkettő 8X30-as. Próbálgattam már őket, de valhogy semmi élvezhetőt nem találtam velük. Nem túl kicsi a nagyításuk?

Leventéhez szólna a következő kérdésem: Jól tudom hogy távcsőboltban dolgozol? -mert ha igen, esetleg benéznék valamikor hozzátok:D

Még egyszer köszönöm a gyors, tartalmas válaszokat! :D Szép estét!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.23. 20:25

czrobi írta:Köszönöm a sok hasznos információt! :D Azt valóban elfelejtettem megírni, hogy Budapesten lakom panelben...(sajnos) Szállítás megoldható lenne, van a budai hegységben (Páty-on)egy hétvégi házunk, erdő mellett, elhagyagolható fényszennyezettséggel. Túl sűrűn persze nem tudok oda kijárkáni, ezért jó hír hogy város széléről is jól használható a 200-as. Mit gondoltok? Tíz emeletes ház tetejéről mennyire lenne működőképes a dolog? -tulajdonképpen onnan szép körpanoráma van, nem zavar be semmi, maximum a fényszennyezettség.

[...]

Leventéhez szólna a következő kérdésem: Jól tudom hogy távcsőboltban dolgozol? -mert ha igen, esetleg benéznék valamikor hozzátok:D

Igen, ott dolgozom. 20 ft-os kérdés, hogy melyikben. :)

Tapasztalatból mondom, hogy ha panelban laksz, akkor a legnagyobb távcső amit el tudsz egymagad cipelni mondjuk egy közeli parkba, az egy 127/1500-as MC AutoTrek mechanikán esetleg EQ-3-on. Bolygófotózni megpróbálkozhatsz vele, egy kis notebook is webkamera még befér a cuccok közé. Mély-ég fotózás annyi cuccot igényel, hogy gyakorlatilag esélytelen kocsi nélkül szállítani (meg a 127MC-t nem igazán erre találták ki).
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.11.23. 23:34

egy 200-ast mechával együtt nem lehet cipelni, csak kettészedve, akkor viszont két ember kell hozzá, hacsak nem mered otthagyni az egyik részét ahova ki akarsz települni. a háztetőt mellőzném, annyi sok objektum van zenitközelben, hogy nem fontos körpanorámára vadászni, főleg nem városban.

szerintem vedd meg a 200-ast, ha megteheted, hogy vagy kiautózol valahova egy elhagyatott helyre, vagy lesz egy állandó észlelőtársad akivel leviheted egy közeli parkba. ha egyemberes a mutatvány, akkor esetleg hagyd kint a nyaralótokban (ha mered). jó égen egy éjszaka alatt több sikerélményed lesz, mint városból 1 hét alatt.

asztrofotózni pedig nem muszáj ám, ezek a mai modern távcsövek olyanok, hogy van rajtuk egy lyuk, amin keresztül némi extra lencse segítségével szabadszemmel is beléjük lehet nézni :D

a binokli ízére én is csak akkor kaptam rá, miután már jó sokat észleltem egy nagyobbacska csövecskével.
nincs aláírás
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.11.24. 08:41

No, látom sok új hsz érkezett. Így már kissé más a felállás. A helyedben minél sűrűbben kitelepülnék Pátyra, ha már havonta egyszer meg tudod oldani, már sokat nyertél. Esetleg elgondolkodhatsz a következőn: veszel egy 20-as Dobsont (igaz, abban csak 1200-as fókuszú van), ezt 1000x könnyebb mozgatni, akár egyedül is, egyszerre. És van egy hatalmas előnye: bármikor vehetsz alá parallaktikus mechanikát, így fotózhatsz is. A paneltetőn a széléhez közel keress helyet, hogy a tetőről felszálló légáramlatok ne zavarjanak (annyira). De ne várj sok csodát. A nagy betonfelszínek lerontják a nyugodtságot. Persze adódhat jó lehetőség, ki kell várni, minél magasabban legyen az objektum, lehetőleg zenitközelben. Így már inkább azt is mondhatnám, hogy egy közeli parkkal, töltéssel, stb. jobban járnál. Esetleg még úgy is, hogy egy keveset autóznod kell.

snt
tom1000
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.07.22. 00:34

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tom1000 » 2010.11.24. 12:38

Szia czrobi!
Én is kezdő vagyok. Egy 200/1000 newtonnal rendelkezem EQ5-ön. A nyáron kezdtem el foglalkozni eme szép
hobbival. És Budapesti vagyok szintén panelban lakom. Még kitelepülni nem tudtam ezzel a felszereléssel mert csak most állt össze minden (ősszel kezdtem el megvenni a dolgokat hozzá). Ha gondolod kitelepülhetünk Budapest környékére. Autó van!
Üdv: Tom1000
MC 127/1500 CG-5. Dioptex 15X50
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.11.24. 17:49

200/1200-as Flex Dobsonról mit gondoltok? Könnyebb, hordozható, egyszerű felállítani. Nem tudom viszont, hogy a félig nyitott tubus mennyire érzékeny a fényszennyezésre... Tapasztalat, vélemény?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
czrobi
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.11.22. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: czrobi » 2010.11.24. 18:43

....igen a legnagyobb probléma a távcső szállítása ide-oda. Tegnap nézegettem a 102/500 GOTO-val. Ezt jóval könnyebb lenne szállítani, viszont nem tudom mennyire lenne alkalmas pl. bolygózáshoz vagy mélyegezéshez. Azért csak nem mindegy hogy 100X-os vagy 200X-os körüli max nagyításról beszélünk:D A Levente által javasolt MC variációt is nézegettem. Mostmár legalább kezd körvonalazódni, hogy az említett három megoldás között van a nyerő. A legjobb lenne mindegyiket élesben kipróbálni.. Sajnos nincs ismerősöm, akinek bármelyik is lenne.
Tamás hozzászólásához: Érdekel a dolog, szívesen csatlakoznék. Kíváncsi vagyok az eddígi tapasztalataidra:D Írd meg mikor lenne alkalmas a kitelepülés!

Pénteken benézek a boltba (Thaly K u.), meglesem mi a kínálat:D Levente! Bennt leszel pénteken?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.24. 19:11

czrobi írta:Tegnap nézegettem a 102/500 GOTO-val. Ezt jóval könnyebb lenne szállítani, viszont nem tudom mennyire lenne alkalmas pl. bolygózáshoz vagy mélyegezéshez.


Mélyegezéshez kiváló, ha ki tudsz vele mozdulni sötétebb ég alá. Bolygózásra korlátozottan, de szerintem használható. Egy fényerős akromátnak van színezése.

Az AZ GOTO állvány fotózásra alkalmatlan, legfeljebb rövid, webcamos sorozatokhoz lehet használni.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”