Változózás (próbálkozás) a Polarisban
Szerző: Jakabfi Tamás
Dátum: 2011. okt. 28.
Ma napközben úgy nézett ki, hogy az elmúlt napokkal ellentétben végre derült lesz, így hárman, Fidrich Róberttel és Juhász Lászlóval közösen elhatároztuk, hogy felmegyünk a Polarisba és közösen változózunk egyet.
Mikor naplemente után, de még világosban megérkeztem, még teljesen derült volt, bár volt néhány felhőcske az ég alján. Mire a többiek is megérkeztek, már majdnem teljesen beborult.
Mivel a sat24.com nem mutatott jelentős felhőzetet és nagyon vonultak a felhőlyukak, ezért kipakoltunk, hogy ha lehet, azonnal elkezdjünk észlelni. De sehogy sem akart kiderülni, ezért előkerültek a laptopok is, és elkezdtünk beszélgetni.
Mikor egy-egy nagyobb felhőlyuk közeledett, Fidusz megpróbálta beállítani az SS Cyg-et, hogy megnézzük, hogy végre elkezdett-e már kitörni, vagy még várat magára. A rövid felhőmentes periódusok alatt azért sikerült leészlelnünk, és mindhárman 120-nak becsültük. A kis szórás nem volt nagyon meglepő, mert pont a 119-es és a 121-es öh-k között volt.
Végül nem sikerült többet észlelni, és 3 óra várakozás után feladtuk. Legalább Fidusznak sikerült néhányat észlelnie még az elején.
Nem baj, vasárnap este folytatjuk.


Hírek
Tudásbázis
Közösség
Csillagászat Éve 2009
MCSE


