Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Segédtükör készítése

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.

Re: Segédtükör készítése

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2018. január 9., kedd 18:33

Igen, vagyis színezd be vele a papírt, egy kis dörgöléssel. Ahol gyűrődött, egy cikkben, azt meg ki kell vágni.
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 272

HozzászólásSzerző: Schlosser Sándor (mizar) » 2018. január 9., kedd 18:36

Sidius írta:Igen, vagyis színezd be vele a papírt, egy kis dörgöléssel. Ahol gyűrődött, egy cikkben, azt meg ki kell vágni.

Komolyan mondom, kipróbálom, lehet, hogy éppen most a síknál.
Annál miért nem jó?

Schlosser Sándor (mizar)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 38
Köszönetnyilvánítás másoktól: 194

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2018. január 9., kedd 18:46

Nem mondom, hogy nem jó, csak a szerszám nemigen alkalmazkodó, tehát szerintem tényleg sík felületre kell ragasztani. De nem próbáltam ki, úgyhogy légyszí' írd meg, ha kipróbálod!
Írok még valamit, ha nem röhögtök ki: (egyébként működik, ha röhögtök is :) ) Ha haladni akartok a polirozással, akkor a szuroktárcsa teljes felületére PE fólia négyzeteket illesztetek, és melegítés után összepréselitek a tükörrel, hogy a fólia a szurokra ragadjon. Utána lehet fényezni vizesen. Csak erő kell, és haladni fog...
Az általam kitalált eljárásban: Ragasztópisztoly, nagyon melegítve, négyzetek kiképzése, meleg préselés -ez rohadt nehéz, mert magas hőfokon alakul- és polírozás! (Cassegrain, átmérő 60-as segéd, 15 perc alatt teljesen polírozódott, az ujjam meg elhalt.)
De! Egyik se alkalmas alakadó szerszámnak, csak a fölös üveg eltávolítására!
Mondok mást is: Sok fűrészport (nem forgácsot- bár ugyanaz, de mégsem) keverjetek a szurokba. (papír) ettől is gyorsabb lesz. Ez utóbbit sosem próbáltam, de többszáz oldal szakirodalom olvasása után megmaradt. :)
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

HozzászólásSzerző: Tardos Zoli (TZ) » 2018. január 10., szerda 8:18

Fiúk, hogy miket tudtok! :)
Sanyi, köszi, majd Gimpben próbálkozom, van új képem a harmadikról is már.
Jani! Jól értem, hogy Te nem PE fóliát használtál, hanem a ragasztó rúd anyagát? Ha igen, valami formába folyattad? Ha mégis fóliával dolgoztál, akkor mifélével?
Valamelyiket használni fogom, mert üregelni akarok, most nem szépítkezni :)
A fűrészport nemrég olvastam én is, de nem tudtam mire vélni.

Tardos Zoli (TZ)

Köszönetnyilvánítás másoktól: 24

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2018. január 10., szerda 10:42

Mármint hogy milyen fóliát? A kertészeti egyrétegű fóliától a nejlonszatyorig mind PE. Inkább valami közepesen vastaggal próbálkozz. A ragasztópisztoly rúdja is PE. Rányomtam rácsmintában csíkokat a szerszámra, hozzáalakítottam a tükörhöz, és kész (ez nehéz). Azt nem tudom, hogy tudsz e kézzel fényezni egy nagyobb tükröt rajta, mert borzalmasan fog. Akkor ki kell próbálni kisebb szerszámmal. Én nem kentem alá méhviaszt, de azt javaslom, legyen alatta, mert hidegen könnyen lejön az erőltetéstől.
A fűrészporos szurkot pl. üveggolyók polírozására használják. Magyarra fordított/magyar szerzésű szakkönyvben is szerepel az eljárás, a Zeiss optikai tudorai (is) írták.

Kurucz János (Sidius)

HozzászólásSzerző: Tardos Zoli (TZ) » 2018. január 10., szerda 11:38

Jani, köszi szépen!! Kisebb szerszámmal próbálom amúgy is!

Tardos Zoli (TZ)

HozzászólásSzerző: Tardos Zoli (TZ) » 2018. január 11., csütörtök 9:09

Sziasztok!
Teszek fel képet a vizsgáló eszközömről és hogy pillanatnyilag hol tartok a síkocskákkal. Az IF-ben írásvetítőből való bikonvex lencse van. A vizes edényt tartó állvány túl stabil lett, lenyomásra nem nagyon enged, ezért az előtte látható polifoam éket használom úgy, hogy finoman betolom az állvány alá, ami enyhén megemeli és akkor itt lesz vékonyabb a vízréteg.
A B jelű domború, az A és C homorú. Jelenleg a C-n dolgozom, mivel a szurok ezzel van összepréselve, tükör alul és kissé hosszabb W-kkel (1/3) próbálom a peremrészt laposítani.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Tardos Zoli (TZ)

Előző

Vissza: Távcsőépítés