Szerző: Kereszty Zsolt - CBO (cbo) » 2018. január 16., kedd 9:56
Sziasztok!
A 2018-as év meteoritja a legutolsó hazai szemtanús/dokumentált hullású 1944-es Mike L6 tipusú kondrit meteorit lett.
Feltett szándékunk, hogy ebben az évben cikkeket, előadásokat jelentetünk meg erről a kevéssé ismert meteoritról.
Története:
1944 Május 3.-án este fél 7 óra tájékában Mike község felett meteorithullást észleltek a helyi lakosok. A lehullott anyagból Somsich Gyula mikei lakos 1944 nyarán két db kisebb töredéket küldött Budapestre Sztrókay Kálmán professzorhoz további vizsgálatok végett. A csatolt leírás szerint: „ágyúszerű dörrenés volt hallható, majd erős suhogás közt néhány ökölnagyságú kő esett a falura… A kövek kívülről a darabokon látható fekete kéreggel voltak bevonva”. Később Kempf Imre mikei kereskedő, kérésre további két kisebb darabot küldött vizsgálatra Budapestre (ld. mellékelt képen). Az ő tájékoztatása szerint a hullásról kevés megfigyelés történt, mert a környéken heves légiharcok folytak és ez elterelte a jelenségről a figyelmet. A front közeledte miatt Sztrókayéknak nem sikerült csak 1945 telén a helyszínen vizsgálódniuk. Ott megtudták, hogy a falu lakosságát a harcok miatt kiköltöztették, majd visszatérve már a romos állapotokat találták és azok helyreállításával voltak elfoglalva. Emiatt az esetlegesen még megtalálható darabok a háborús pusztítás miatt, egyenlőre elvesztek.
A mikei meteoritokat először Sztrókay és Földvári Aladárné vizsgálta a kor legmodernebb eszközeivel, melyről a Földtani Közlöny 1953. 7-9. számában szakcikkben számoltak be. A meteoritokat laza, morzsolódó, tufás jellegűnek írták le. Ritkásan elszórva 1-3 mm-es csomósodás („kondrumok”) adja a meggyőző kondritos jelleget. A mátrixban hajszálvékony eresedés („Shock veins”) látható, ugyanakkor tizedmm-es zöldes (!) színű szemcséket is megfigyeltek. Ők a fémes FeNi tartalmat 3,16 %-nak a (FeNi)S (troilit) tartalmat 4,56 %-nak mérték. Megjegyzendő, hogy egy 1989-ben közölt Meteoritical Bulletin cikk szerint, amerikai kutatók újramértek 3 magyar meteoritot, így a Mikét is és ott ugyanezek az adatok sorrendben, 2,0 és 6,8 %-nak adódtak. Mindezek mellett a korabeli 3 db elkészült vékonycsiszolatok, nagyon elmosódott (!) kondrum határokat mutattak, összhangban az erősen metamorfizálódott L6-os petrológiai osztállyal. Az olivineket finom repedés-hálózat járja át, az olivin és plagioklász szemcsék éles-szögletes pereműek. Kevés augit mellett víztiszta, iztrop és igen gyengén kettőstörő maskelynit van jelen. A nikkelvas (mely főként ténit) szerkezet nélküli, ataxitos jelleget mutat. A fémes vas magokat sugarasan elvált troilitburok övezi. Emellett Sztrókay kiemeli, hogy a troilitban eleddig egyedülálló módon (!) ikerrács-sorozat figyelhető meg (ld. mellékelt képen), ez valószínűleg béta-(FeNi)S jelenlétére utal. A struktúra kissé hasonlít a jól ismert Widmanstätten-mintához, de itt a kristályrács lemezei 90 fokos szöget zárnak be. Ennek további elemzése kívánatos lenne.
Az 1989-es legutolsó amerikai vizsgálat végül is L6-os petrológiai osztályba sorolta a meteoritot. Kubovics Professzor Úrral (ELTE) sokat beszélgettem erről és a meteorit újravizsgálatáról, ennek érdekében kívánatos lenne ha új vékonycsiszolatok készülnének vagy megkeresnék a szakemberek a korábbi levágásokból készült csiszolatokat.
A mikei meteoritok közül később az 1956-s TTM tűzben 3 db elveszett, így ma már csak az ELTE Múzeumában látható az utolsóként megmaradt apró és félbevágott Mike példány.
A mikei polgármesterrel a helyszínen találkoztam a múlt évben, elsősorban, adat gyűjtés, a környék átnézése és esetleges még meglévő példányok miatt, de sajnos nem jártam sikerrel. A hullás idején a falut szinte kettészelte a Margit-vonal katonai védműve, a környék ma is sok elhagyatott háborús eszközt, robbanóanyagot őriz és ez bizony megnehezíti a keresést. A példányok ma már valószínűleg a föld alatt találhatók így keresésükhöz speciális - kondritra érzékenyített - fémkereső, plusz egyedi keresési engedély szükséges. Tehát nem egyszerű, de nem is lehetetlen a keresés. De könnyen lehet, hogy a további példányok elvesztek pedig jó esély van rá, hogy nem csak 4 db hullott.
Üdv:
Kereszty Zsolt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.