Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

MINI csillagda

Magáncsillagvizsgálók építésével kapcsolatos tudnivalók, trükkök, tanácsok

Re: MINI csillagda

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2018. január 7., vasárnap 20:21

A távoli asztallal akkor elvileg az USB lenne kikerülhető, de kéne egy másik gép is, minek fönt kéne lenni. Lehet érdemes lenne megcsinálni, csak nekem akkor is le kellene vezetni egy többeres szálat, mert minden elektronika fapados, nem megy számítógéppel, akkor meg mindegy, hogy egy, vagy két szál.

Egyébként 5V a vezérlőelektronika tápja, 24 V a munkaáramkör a motorokra. A számítógép tápon úgy tudom van 5V, de ezenkívül még mekkora feszültség van?
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 295

HozzászólásSzerző: Bánfalvy Zoltán (BZd) » 2018. január 7., vasárnap 21:10

Sidius írta:
Egyébként 5V a vezérlőelektronika tápja, 24 V a munkaáramkör a motorokra. A számítógép tápon úgy tudom van 5V, de ezenkívül még mekkora feszültség van?

+3,3V, +5V, +12V, -12V.
A +12 és a -12V nem arra van tervezve, hogy együtt 24V-ot adjanak, külön, lényegesen más terhelhetőségű körön vannak. Elvileg a táp adattábláján rajta van, hogy melyik kör hány W-tal terhelhető.
Bár, kamaszkoromban használtam a +12V és a +5V között 7V-ra kötött ventilátort anélkül, hogy bármi elfüstölt volna, de ez nagyon nem tervezett üzemállapot :o ;)

Bánfalvy Zoltán (BZd)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 17
Köszönetnyilvánítás másoktól: 64

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2018. január 10., szerda 20:31

Köszi!
Akkor majd megvizsgálom a dolgot, ha nekifogok a modernizációnak -már ha annak lehet nevezni egyáltalán.
Eddig nem sok éjszakán kellett odakint fagyoskodni. Pl. a Mars közelmúltban lezajlott téli láthatóságai között volt olyan, amikor 8 egymást követő estén elfogadható légkör mellett tudtam fotózni! Na, akkor nagyon fáztam...
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 295

HozzászólásSzerző: Hollay Frigyes (Frigyes) » 2018. január 11., csütörtök 8:46

Sidius írta:Egyébként 5V a vezérlőelektronika tápja, 24 V a munkaáramkör a motorokra.

Ha esetleg 19,5V-on már elkegyeg a munkaáramkör, tudok adni Neked 19,5V / 7,7A, vagy 19,5V / 11,8A laptop töltőket. Ezek stabílizált töltők, nem kicsik, de nem akkorák, mint egy PC táp (ami ráadásul nem tud sajnos 12V fölött énekelni). -INGYEN, nekem nem kell, csak fekszik a fiókban.

Szerk: de ha mindenképp 24V kell, akkor LED-szalag tápegységet is használhatsz, egy 150W-os (6,5A max.) 8 ezer körül van (pl. https://ipari-led.hu/Led-tapegyseg-DELTA-PMT-150W-24V-femhazas).
Üdv: Frigyes

Hollay Frigyes (Frigyes)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 23
Köszönetnyilvánítás másoktól: 17

Előző

Vissza: Csillagdaépítés