Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.

Re: Távcsőépítés

HozzászólásSzerző: Bozsoky János (Bozsoky) » 2017. október 31., kedd 17:35

Hogyan is tudok képet feltölteni ide? :-)

Bozsoky János (Bozsoky)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 2
Köszönetnyilvánítás másoktól: 8

HozzászólásSzerző: Szehofner Jozsef (GEBE) » 2017. november 1., szerda 17:12

BEJELENTKEZÉS-----Új hozzászólás-----Csatolmány feltöltése------ Tallózás (kép megvan)--- állomány hozzáadása-----ecetetrá,ecetetrá :roll: ;)

Szehofner

Szehofner Jozsef (GEBE)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 18

145 ös tükör

HozzászólásSzerző: Bozsoky János (Bozsoky) » 2017. november 1., szerda 18:51

Sziasztok!

Tegnap nem tudtam képet feltölteni, mert nem volt menüpont, nem tudom miért.

A lényeg:

Ez az a tükörtípus, amivel nem érdemes foglalkozni. (szerintem) Maximum újrapolírozni és parabolizálni. De egy ekkora tükörrel én már nem foglalkoznék. Sajnálom, mert ha jó egy ilyen tükör, abból 15%-os kitakarással perfekt képet lehet csiholni.

A tükrön jelenleg oxidálódott régi alumínium réteg van kvarc védőréteg nélkül, itt-ott hiányos aluréteg, de ez látszik is. Talán kivehető (nehéz volt elkapnom azt a kés él fázist, ami jól mutatja) a közepén is kiterjedő púposság. Ezt már nem takarja ki a segédtükör. Illetve erős peremkopása van.

A rács 3,3vonal/mm-es osztású. Jól látszik a púposság itt is, amiről beszéltem. És a perem kopása is.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Bozsoky János (Bozsoky)

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2017. november 2., csütörtök 8:44

Pont húsz éve Esztergomban volt az országos találkozó, szerintem akkor én ezt a föntebb említett távcsövet láttam. Ha jól emlékszem két hosszirányú fogantyú van a tubus fölső végénél. Kipróbálni akkor nem lehetett, és szerintem a visszaverő réteg már akkor se volt valami jó állapotban. Ott láttunk először élőben egy (talán 250-es?) Meade SC-t, ami ha jól emlékszem, akkoriban milliókat kóstált. A felhők között tudtunk nézelődni vele. Jó rég volt...
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 244

HozzászólásSzerző: Bucsi Gábor (Gábor1967) » 2017. november 7., kedd 17:55

Gyári, fogasléces okulár kihuzatra volna szükségem 2" méretben, lencsés távcsőhöz. Készít valaki idehaza ilyet?

üdv.,
Gábor
"A kitakarás mentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard

Bucsi Gábor (Gábor1967)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 90
Köszönetnyilvánítás másoktól: 105

HozzászólásSzerző: Végh Zoltán (Végh Zoli) » 2017. november 7., kedd 19:05

Gábor1967 írta:Gyári, fogasléces okulár kihuzatra volna szükségem 2" méretben, lencsés távcsőhöz. Készít valaki idehaza ilyet?

üdv.,
Gábor

Szia Gábor !
Ez megfelel ( a végéről hiányzik a gyűrű amibe az okulár illik )
eladó holmik 004.JPG
:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Végh Zoltán (Végh Zoli)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 4
Köszönetnyilvánítás másoktól: 4

HozzászólásSzerző: Bucsi Gábor (Gábor1967) » 2017. november 9., csütörtök 7:52

Zoli! Ez milyen műszeren volt nálad és milyen állapotban van összességében a fókuszírózó? A külső menetes rész mekkora nagyságú és ennek mekkora a menetemelkedése? Mekkora az állítási hossz? Ha lesz időd, raknál fel róla további képeket - köszi!

üdv.,
Gábor
"A kitakarás mentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard

Bucsi Gábor (Gábor1967)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 90
Köszönetnyilvánítás másoktól: 105

HozzászólásSzerző: Bozsoky János (Bozsoky) » 2017. november 9., csütörtök 11:57

Sidius írta:Pont húsz éve Esztergomban volt az országos találkozó, szerintem akkor én ezt a föntebb említett távcsövet láttam. Ha jól emlékszem két hosszirányú fogantyú van a tubus fölső végénél. Kipróbálni akkor nem lehetett, és szerintem a visszaverő réteg már akkor se volt valami jó állapotban. Ott láttunk először élőben egy (talán 250-es?) Meade SC-t, ami ha jól emlékszem, akkoriban milliókat kóstált. A felhők között tudtunk nézelődni vele. Jó rég volt...

Halihó!

Igen ez lehet az. A gazdája ha jól informálódtam sajnos a 90-es évek végén már elhunyt. A tükröt érdemben senki nem tudta megnézni. Felvetettem, hogy megnézem és ha esetleg jó, akkor építsük újjá. Sajnos az első rápillantásnál láttam, hogy erre nem lesz lehetőség. Gyakorlatilag mindent a tubust is beleértve ki lehetne cserélni a segédtükör tulajdonképpen egy prizma kettős lemez felfogatással a kihuzata menetes. Nyilván akkor nagyon örültek neki és kevesen csiszoltak jó tükröket. Én magam is egy Urániás tükörből épített távcsővel kezdtem. 150/735-össel, csak azt Varga János vagy egy társa csiszolta, ami igencsak kitűnő tükörre sikerült még mai szemmel nézve is.

Bozsoky János (Bozsoky)

HozzászólásSzerző: Végh Zoltán (Végh Zoli) » 2017. november 9., csütörtök 17:16

Gábor1967 írta:Zoli! Ez milyen műszeren volt nálad és milyen állapotban van összességében a fókuszírózó? A külső menetes rész mekkora nagyságú és ennek mekkora a menetemelkedése? Mekkora az állítási hossz? Ha lesz időd, raknál fel róla további képeket - köszi!

üdv.,
Gábor

Szia !
Írtam privátot .
Üdv: Zoli

Végh Zoltán (Végh Zoli)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 4
Köszönetnyilvánítás másoktól: 4

HozzászólásSzerző: Hollay Frigyes (Frigyes) » 2017. november 14., kedd 11:14

Egy ötlet: lehetne eseleg csinálni egy olyan rovatot, ahová feltehetné az ember, ha van valami használaton kívüli motyója, amit nem feltétlen akar eladni, de szívesen odaajándékozza egy baráti dánkesőnért cserébe amcsill társaknak. :D
És mindjárt egy bejegyzés a leendő rovatba:
ha kell valakinek néhány szerverbe való Nidec Ultraflo (v60E12BS2CB5) ventillátor (60*60-as kocka, 12VDC, PWM vezérelhető fordulatszám) http://www.nidec.com/en-Global/product/fan/category/F010/G050/p2000604/, boldogan odaadom, mintsem a szemétben landoljon. Nagysebességű, nagy légáramú venti, csapágyazott, 70 ezer óra tervezett élettartammal.
Üdv: Frigyes

Hollay Frigyes (Frigyes)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 19

Előző

Vissza: Távcsőépítés