Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.

Re: Távcsőépítés

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2017. augusztus 10., csütörtök 22:16

Hosszú kis zsebtávcső! :)
Valamikor fél órája beállt a ma esti legjobb határmagnitúdó, kb. 4-re. Most már rosszabb, de láttam a fátyol ködöt/ködöket a 202/600-al. :D Vagy húsz éve nem láttam, nem kerestem.
Tegnap majdnem harmadáron jutottam egy UHC filterhez. Életemben nem láttam még a dobozát se eddig. Mit mondjak? Brutális. Az éppen kelő majdnem Teleholdnál is.
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 236

HozzászólásSzerző: Mádai Attila (Attila) » 2017. augusztus 10., csütörtök 22:37

mpt írta:Asszem ez egy Fullum-fele tavcso a kepen ...

Ps. Stilus? A kocka alaku, fembol hajlitott binokular szep?

Csodaszépek ezek a fa-távcsövek! Ez nyilván szubjektív kérdés, de én nagyon kedvelem a természetes anyagokat; pláne, ha ilyen igényesen vannak elkészítve.

Mindazonáltal megfelelően átgondolt tervezéssel, valamint megfelelő anyagot és felületvédelmet használva a fa szerintem igenis megfelelő anyag lehet távcsőtubus, vagy talán még mechanika építésére is. Nyilván nem csapágy és hajtómű helyett... De korpuszként abszolút megfelelő és dekoratív.

Nem vetemedésre hajlamos száldeszkát kell használni, hanem izometrikus, ragasztott szerkezeteket (pl. rétegelt lemez, sűrű pozdorja) nedvességtől védő felületkezeléssel.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...

Mádai Attila (Attila)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 31
Köszönetnyilvánítás másoktól: 185

HozzászólásSzerző: Mádai Attila (Attila) » 2017. augusztus 11., péntek 11:22

Sidius írta:... Tegnap majdnem harmadáron jutottam egy UHC filterhez. Életemben nem láttam még a dobozát se eddig. Mit mondjak? Brutális. Az éppen kelő majdnem Teleholdnál is.

Kicsit konkrétabban melyik UHC?
(Merthogy elég sokféle létezik, akár erősen különböző áteresztési karakterisztikákkal.)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...

Mádai Attila (Attila)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 31
Köszönetnyilvánítás másoktól: 185

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2017. augusztus 11., péntek 12:06

Baader UHC-S a becsületes neve. Nagyon kimerítő tesztelést nem tudtam végrehajtani, csak a napnyugta-holdkelte közti pár perces "ablakban", azt is csak erős szürkületben, de amit eddig láttam az tetszett. Viszont ki tudtam próbálni a GSO Hold szűrőt. Megnéztem kisebb nagyobb nagyítással a 202/600-al, nagyon jónak tűnik az is, el van találva az elnyelése. Picit zöld, nagyon kellemes, jók vele a kontrasztok is. Eddig erős zöldet használtam sokszor semlegessel együtt, de azzal nem ilyen esztétikus.
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

HozzászólásSzerző: Szarka Levente (SzarkaLevente) » 2017. augusztus 11., péntek 16:45

Sidius írta:Baader UHC-S a becsületes neve. Nagyon kimerítő tesztelést nem tudtam végrehajtani, csak a napnyugta-holdkelte közti pár perces "ablakban", azt is csak erős szürkületben, de amit eddig láttam az tetszett. Viszont ki tudtam próbálni a GSO Hold szűrőt. Megnéztem kisebb nagyobb nagyítással a 202/600-al, nagyon jónak tűnik az is, el van találva az elnyelése. Picit zöld, nagyon kellemes, jók vele a kontrasztok is. Eddig erős zöldet használtam sokszor semlegessel együtt, de azzal nem ilyen esztétikus.

FYI: a Baader UHC-S szűrő - más UHC szűrőkhöz képest - meglehetősen széles tartományban átengedi a fényt, emiatt - tapasztalatom szerint - azoknál az objektumoknál a leglátványosabb, melyek csillaghalmazt ÉS ködöt is tartalmaznak. Az "igazi" UHC szűrők (Astronomik, Lumicon, Scopium :)) még kontrasztosabbá teszik a ködöket, de jobban elhalványitják a csillagokat.

Szarka Levente (SzarkaLevente)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 3
Köszönetnyilvánítás másoktól: 150

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2017. augusztus 11., péntek 16:55

Ezt nem tudom se cáfolni, se megerősíteni, életemben először tegnapelőtt láttam ilyet. Minden esetre hatékonynak találtam. Azt, hogy melyik a jobb elhiszem, mert nem tudok összehasonlítani. Nekem itt vidéki egem van, elleszek ezzel is, alapvetően nem is akartam ilyet, csak meg kellett venni, olyan olcsó volt. Majd meg fogom keresni az áteresztési görbéket, azt össze tudom hasonlítani. De én itt nem küzdök pl. erős fényszennyezéssel, a referenciák meg nagyon jók a Baaderre.
Fene tudja, ez is eléggé elhalványítja a csillagokat, ha még ennél is halványabbak, az nem kelt nagyon természetellenes érzetet? Ez részben gondolom megint egyénfüggő megítélést is jelent.

Kurucz János (Sidius)

HozzászólásSzerző: géza (géza) » 2017. augusztus 11., péntek 17:56

Nagyon figyelek. Kisebb csöveimnél vajon hogy szerepelne? Olvasom, azoknál nem hatásos szemesnél. Nem tudom. Ezeknél a külső bevonatok mennyire lehetnek sérülékenyek használat folytán. Mit veszithetnek olyankor. Öregedési jelenségek.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017. augusztus 11., péntek 18:13-kor.

géza (géza)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 180
Köszönetnyilvánítás másoktól: 100

HozzászólásSzerző: Szabó János (chip) » 2017. augusztus 11., péntek 18:11

sajat tapasztalat: az uhc-s es az uhc valoban masra valo. van amihez egyik jo van amihez a masik. olcso uhc-t mert be egy ismeros nekem, majd eloturom. baaderrol pedig biztosan van ateresztesi gorbe. hogy a csillagokat elszinezi es elhalvanyitja az masodlagos kerdes, hiszen nem azert teszi be az ember, hogy a csillagokat lassa jobban.

@ geza: ha gondolod holnap adok kolcson uhc, uhc-s, o-iii szuroket kiprobalni, legalabbis ha minden jol megy megyek fuzfore a 8-as eloadasra a csillagdaba. beadom hozzad, vagy otthagyom Kocsis Antinal. bar az o-iii-nak szerintem nem lesz ertelme ilyen kis atmeronel, de ki tudja... :)

A Szabó János (chip) által írt üzenetet az alábbi felhasználók köszönték meg:
géza

Szabó János (chip)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 15
Köszönetnyilvánítás másoktól: 28

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2017. augusztus 11., péntek 18:58

Nem tudom, kit mennyire érdekel ez, de lehet, hogy topik kéne neki.
Én úgy érzem, most már teljesen felvilágosultam. :)

Kurucz János (Sidius)

HozzászólásSzerző: Kovács Gergő (Sirius) » 2017. augusztus 12., szombat 18:02

Sidius írta:Én tudok adni pár negatív lencsét, Galilei okulárnak megteszik. Lehet, hogy van gyűjtő is amit oda tudok adni, de majd megdúrom a kazlat. Van egy hosszabb fókuszú 40-es körüli lencsém is. Nem tudom milyen, sose próbáltam, de a szemüveglencsés idők emlékére neked adom. Csak el ne felejtsem elvinni... De akkor majd elpostázom.
Én meg Helios és Praktica objektíveket keresek. Hiába, a gyűjtőszenvedély... :)

Köszi szépen előre is! :)

Mircea írta:Sirius

Gratulalok, nagyon szepek a refraktorok , szamomra ketszer szebek mert sajat amcsi epitesuek vagyis ATM.
A 4x Galilei refraktor egyik valtozata 1800 korul Angliaban az volt hogy ''Big Dandy Opera Glass'' ,William Kitchiner tanulmanyozta az ilyen (is) tavcsovet.

https://books.google.ro/books?id=fyo4AQ ... ss&f=false

A 2.5x es 4x Galilei tavcsoveknek aban az idoben kb olyan szerepe volt mint ma a kiss binokularoknak.

Udv ,Mircea

Köszi, örülök, hogy tetszenek! :)

Hű, komoly ez a fatávcső, de ez a DK se semmi! :o

Kovács Gergő (Sirius)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 70
Köszönetnyilvánítás másoktól: 40

ElőzőKövetkező

Vissza: Távcsőépítés