Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Házi fókuszírozó

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.

Re: Házi fókuszírozó

HozzászólásSzerző: Varga István (V. István) » 2017. november 12., vasárnap 19:05

A legutóbb bemutatott fókuszer finomállítót egyszerűsítettem, Mircea Pteancu kolléga javaslata alapján.
Elhagytam a piros kézidarabot és a Bowden-szálat. Helyette megtoldottam a műanyag lemezkét egy kb. arasznyi hosszú textolit lemezzel. Ez két ujjal mozgatható fel-le, és teljesen sima, egyenletes finombeállítást tesz lehetővé, a kép remegése nélkül.
Ugyanúgy rajta lehet hagyni a gombon mint az előbbi változatot, és csak akkor reászorítani, amikor szükséges, a piros toldóanyával.
Pillanatok alatt le- és felszerelhető.
Most könnyedén lehetséges a tökéletes élességállítás akár 200x -os nagyításnál is, ami azelőtt igen bosszantó volt.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

A Varga István (V. István) által írt üzenetet az alábbi felhasználók köszönték meg:
rgeri

Varga István (V. István)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 13
Köszönetnyilvánítás másoktól: 15

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2017. november 12., vasárnap 19:17

Érdekes szerkezet! Van benne ötlet gazdagon. Ez is jó példa, hogy egyszerű megfontolás kérdése, hogy valamit még jobban használhatóvá tegyen valaki. Minden elismerésem és gratulációm az otthoni problémamegoldóké! Mindig az ilyen cuccokat a legnagyobb élmény használni.
Visszább is olvastam, de nem találtam meg a távcsöved adatait. Lehet hogy figyelmetlen voltam, de érdekel az biztos, úgyhogy leírnád? Az adatlapodon 150/750 van, ez az? Az F/5 nyílásviszony bizony már tényleg elég hepciás az élességállításra.
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 254

HozzászólásSzerző: Varga István (V. István) » 2017. november 12., vasárnap 19:38

Igen, 750/150-es Newton. Újabban EQ 5-ös mechanika van alatta.
Most már nem remeg a tubus szimpla érintésre is, mint a saját építésű tengelykereszten, de a legnagyobb nagyításoknál zavaróan mozgott a kép élességállításnál. El kellett engednem a gombot, hogy megnyugodjon a kép. Most, amikor mozgatom a kart, nem remeg egyáltalán. Kényelmesen tökéletes élesre tudtam állítani a Lyra-ban a dupla kettőst is.

Varga István (V. István)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 13
Köszönetnyilvánítás másoktól: 15

HozzászólásSzerző: Bozsoky János (Bozsoky) » 2017. november 18., szombat 22:07

Tényleg érdekes, amikor otthoni eszközökkel és egyszerűbb alkatrészekkel old meg valaki valamit. Egy jó Crayford kihuzat is 30-50 ezer. ÉS mi van, amikor ez az összeg hiányzik és te mégis észlelni szeretnél relatíve jó minőségben. Hát ez. :-)

Gratulálok!

Bozsoky János (Bozsoky)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 2
Köszönetnyilvánítás másoktól: 8

Előző

Vissza: Távcsőépítés