Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek

Re: optika tisztítása

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2017. július 24., hétfő 8:39

Építettek papírcsőből Newtont is, itt is van egy a faluban. Jó régen használatban van, be lett itatva minden földi jóval, aztán működik. Még csak azt se mondhatnám, hogy nem stabil. :)

devil!
A "Klímaváltozás" topik ezeknek különben sajnos nagyon jó észrevételeknek a gyűjtőhelye.
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 256

HozzászólásSzerző: géza (géza) » 2017. július 24., hétfő 9:06

A szerkezet. Jelezni akartam, a felhös Nap képen derült ki határozottan a kosz. Az éjjeli képeknél valahogy nem feltünő. Még meneteket is tudok "pontosan" a papircsövekre késziteni. Impregnálás elött vizes papirragasztóval nedvesitett itatóspapir gyürüt helyezek a helyére, ezzel együtt csavarom itt pld. a müag. bresser lencsfoglalatra . Az finoman olajos persze, ne ragadjon majd. Igy szárad idomra. Te egy többmázsás zörgö gépet használsz ilyenre. Nálam itthon ez nem menne, a nős hobbistáknak nem lányálom az élete.. sz.,...............most látom, ezt a távcsőépitéshez szántam, bocs.

géza (géza)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 202
Köszönetnyilvánítás másoktól: 102

HozzászólásSzerző: Snajder Mihály (smisy) » 2017. július 24., hétfő 12:39

Én néhanapján nedves szemüvegtörlővel simítom át a korrekciós lencsét. Ez nagy barbárság vagy határeset?

Snajder Mihály (smisy)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 2
Köszönetnyilvánítás másoktól: 0

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2017. július 24., hétfő 18:06

Inkább bátorság. A távcsövek jó esetben ugye a szabad ég alatt üzemelnek. Minden elemük üveg, ami meglehetősen kemény, de sajnos nem keményebb, mint pl. egy kvarcszemcse, amit a szél mondjuk az optikára fúj, a száradó pára odaköti, aztán elvan a felületen legtöbbször többedmagával. Mikor letörlöd, még erősen a felülethez van kötve, percek is kellenének, mire a nedvesség hatására könnyen leválna.
Ha sikerül letörölni, akkor szinte biztosan karcot hagy, mely rendszerint mikroszkópikus méretű. Egy-két ilyen karc semmit sem befolyásol a képalkotásnál. Aztán az évek múltával egyre több lesz, és gyakorlatilag a polírozás minősége romlik közben, így egyre több szórt fény jut az okulárba.
Az ilyen karcok világos nappal bizonyos szögből néha nagyon jól látszanak az agyontisztított optikák felületén, de ekkor már százszám vannak jelen. (Tudok mutatni ilyen lencsét, elsőre semmi sem látszik rajta.)
Erről jut eszembe, hogy a saját mindennapi használatú távcsövem tükre meg 3 éve volt takarítva utoljára. Na, az nincs agyontakarítva, de már igencsak ráférne. :lol:
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

A Kurucz János (Sidius) által írt üzenetet az alábbi felhasználók köszönték meg:
smisy

Kurucz János (Sidius)

Köszönetnyilvánítás másoktól: 256

HozzászólásSzerző: szabi (szabio) » 2017. július 30., vasárnap 14:53

Sziasztok.
Egy 10x50 -es binokulárt szeretnék megtisztítani. Sajnos belül minden felület gombás. Prizmák, lencsék egyaránt.
Tudnátok ajánlani egy megbízható módszert, amivel el tudnám távolítani? Izopropil alkohol esetleg megfelelne?
Köszönöm.

szabi (szabio)

Köszönetnyilvánítás másoktól: 1

HozzászólásSzerző: Bucsi Gábor (Gábor1967) » 2017. július 30., vasárnap 15:07

szabio írta:Sziasztok.
Egy 10x50 -es binokulárt szeretnék megtisztítani. Sajnos belül minden felület gombás. Prizmák, lencsék egyaránt.
Tudnátok ajánlani egy megbízható módszert, amivel el tudnám távolítani? Izopropil alkohol esetleg megfelelne?
Köszönöm.

Évekkel ezelőtt én a formalin oldatot használtam, amely igen mérgező anyag. Nagyon nehezen, de azért hozzá lehet jutni néhány dl folyadékhoz még ma is. Ezzel a folyadékkal mostam át a gombásodó lencséket. Ezt követően már nem jelentkezett a gomba. Nem csak a gombákat, hanem a spórákat is megöli. Vigyázni kell vele, hogy kézre, szembe ne kerüljön, erős szárító hatása van. Küld el a lencséket, lekezelem ha gondolod!

üdv.,
Gábor
"A kitakarás mentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard

Bucsi Gábor (Gábor1967)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 90
Köszönetnyilvánítás másoktól: 106

HozzászólásSzerző: géza (géza) » 2017. július 30., vasárnap 16:56

Soha ne legyen rá szükségem...https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... UDRMIyKmGQ https://petapixel.com/2016/09/29/remove-fungus-lens/ https://translate.google A legrosszabb eset, ha az ember neki is áll mentesiteni. Tapasztalatból mondom..http://arksky.org/asoclean.htm Sz.,...........Az isopropilalkohol literje 1800 Ft.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017. augusztus 13., vasárnap 9:00-kor.

géza (géza)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 202
Köszönetnyilvánítás másoktól: 102

HozzászólásSzerző: szabi (szabio) » 2017. július 30., vasárnap 18:37

Évekkel ezelőtt én a formalin oldatot használtam

Megpróbálok szerezni. Ha nem sikerül, marad az alkohol és a desztillált víz.

A szabi (szabio) által írt üzenetet az alábbi felhasználók köszönték meg:
Gábor1967

szabi (szabio)

Köszönetnyilvánítás másoktól: 1

HozzászólásSzerző: Bucsi Gábor (Gábor1967) » 2017. július 30., vasárnap 18:44

szabio írta:
Évekkel ezelőtt én a formalin oldatot használtam

Megpróbálok szerezni. Ha nem sikerül, marad az alkohol és a desztillált víz.

Ha nem sikerül szóljál és Curtici-ból küldök kellő mennyiséget postával.

üdv.,
Gábor
"A kitakarás mentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard

Bucsi Gábor (Gábor1967)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 90
Köszönetnyilvánítás másoktól: 106

Előző

Vissza: Távcsövek