Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma

Re: Észleljünk kettősöket!

HozzászólásSzerző: Mircea Pteancu (Mircea) » 2017. január 23., hétfő 22:18

Beszelgetve Galilei eszlelesekrol , meg jott a kedvem es 25mm-re le blendeztem a 45x300 mm refraktort.
Egy Galilei -23mm okular 13x nagyitast eredmenyezett.

DSCN4527.V1.JPG

DSCN4528.V1.JPG

DSCN4532.JPG

De sajnos ez nem igy tortent valosagban.
A tavscoves csillagaszat elso szazad csak Nap rendszerre koncentralt.
Ilyen eszlelesek csak lehetsegesek voltak de nem nagyon tortentek.
Leo Ondra szerint az elso felfedezet kettos csillag a Mizar volt , Benedetto Castelli , a Galilei tanitvanya volt a felfedezo.
Emlitve van ez a rendszer a Scheiner ''Almagestum Novum'' konveben csak mint csodasag.

http://www.leosondra.cz/en/mizar/

Aban a korszakban Giovanni Battista Hodierna egy 20x Galilei tavcsovel egy tucat Mely Eg targyakat felfedezet : M33,M34, M36,M37,M38,M47,M6,M8 es meg mast.
A csillagaszok ra sem figyeltek , nem erdekeltek , tovabra is csak a Nap rendszert daraltak.
A csillagaszat erdekes de a csillagasok sokszor nagyon unalmasak... :ugeek:

Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Mircea Pteancu (Mircea)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 201
Köszönetnyilvánítás másoktól: 126

HozzászólásSzerző: Horváth László István (uxamatőr) » 2017. február 26., vasárnap 20:58

Gábor1967 írta:
Attila írta:
Na, megnéztem az Eta Gem-et (160/1308-as GPU APO).
Nem mondanám, hogy nehéz volt, de kezdőknek (legalábbis hasonló távcsőmérettel) ne ez legyen az első...

Mindenek előtt nagyon örülök, hogy feldobtátok, mert gyönyörű szép!!! Egy kis Albireo; a színei szinte teljesen olyanok, csak sokkal szűkebb.

Először a 8mm-es Nagler-ben láttam meg (163x), és teljesen elbűvölt.
Ezután jött a 4.7mm-es ES 85°-os (278x); így még jobban látszott, csak kissé, de csak nagyon kissé sárgásabban. Ez nem lepett meg, mert ilyen az ES okli. Viszont az 5mm-es Genuine Ortho-ban pompázatosan látszott.

Majd feldugtam neki a 2x Powermate-et, és még följebb mentem, kíváncsiságból (egészen 557x-ig), de egyre nehezebb volt megpillantani, mivel épp a főcsillag első diffrakciós gyűrűjére esett a képe, s ez nagyon megnehezítette a dolgomat - bár most szokatlan módon, egész elviselhető volt a seeing. Lehet, hogy ha jobban ugrált volna a levegő, nagyobb nagyítással is könnyebb lett volna.

Összefoglalva: nem volt nagy kihívás, de azért oda kellett figyelni. Az 1.6" szögtávolság simán bontható, még a meglévő nagy, közel 3m-s fényességkülönbség ellenére is. Nekem közepesen nagy nagyítással jobban látszott, mint teljesen feltolva.

A látvány miatt érdemes vele próbálkozni másoknak is ekkora csővel (de talán még egy igazán jó 120-140-es kukkeral is meglehetne?), mert tényleg szép kettős. Kíváncsi lennék az alsó mérethatárra (ami nem 160mm...).

MDA

Amennyiben a mostani időjárás engedné, akkor én is megnézem a saját 146/892 mm-es Newtonommal. Sajnos többnyire erősen párás, ködös az idő. Napközben sem tisztul ki az ég :-(

üdv.,
Gábor

Sziasztok!

Tegnap, 02.25-án este a már rég betervezett Éta Gem-et észleltem,kíváncsian a 127/1200-es akromáttal,hogy mit mutat.

240X-es nagyítással egyértelműen bontott nagyon eltérő pár.
Könnyedén látszott a halvány társ,határozott réssel a csillagok között.

200x-os nagyítással is bontott,valamivel kisebb réssel.
Végül 171X-nagyítással még érezhető volt a szeparáltság, a gyenge nyugodtság zavaró volt, e miatt legközelebb újra felkeresem.
Az észleléshez Japán orthoszkópikus okulárokat használtam.
Tehát egy 127mm-es műszerrel bontható.
Vajon mekkora műszer lehet az alsó határ amivel még megfigyelhető?

Üdv:Laci

A Horváth László István (uxamatőr) által írt üzenetet az alábbi felhasználók köszönték meg:
Mircea

Horváth László István (uxamatőr)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 20
Köszönetnyilvánítás másoktól: 18

HozzászólásSzerző: Varga Zsolt (allen99) » 2017. március 21., kedd 20:02

szamosv írta:Sziasztok!

Most rendezgettem a nyári és őszi kettős észleléseket. Egy érdekes kettős, illetve többes rendszerre hívnám fel a figyelmeteket. A Cassiopeiában a Béta Cas-tól ÉK-i irányban, 5°-ra található az STT496 rendszer. A főcsillag egyébként változó is. A WDS 9 tagot tart nyilván én csak 6-ot találtam meg (felbontási és határfényességi korlátok miatt). Nagyszerű időtöltés a távcső mellett megtalálni és kimérni a tagokat.

Ezt sajnos elmulasztottam az ősszel, pedig tervben volt. Nagyon szép észlelés!Gratulálok!

Varga Zsolt (allen99)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 1

Előző

Vissza: Kettőscsillagok