Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Csillagászat az "átkosban"

Re: Csillagászat az "átkosban"

HozzászólásSzerző: Bartha Lajos (astrohist) » 2015. október 7., szerda 11:36

Re: GÖNCZ ÁRPÁD halálára-
Új hozzászólás Szerző: Török Tünde (Török Tünde) » Tegnap, 21:06
[Ma elhunyt Göncz Árpád.
Ő fordította többek között Ray Bradburry, Gordon R. Dickson, Arthur Charles Clarke ( 2001. Űrodisszeia) műveit is. És a lista még nagyon hosszú.

Göncz Árpádra jellemző (ha nem is szorosan vett csillagászat, de kicsit ide is tartozik):
Az 1970-es évek elején, amikor Göncz Árpád a "letiltott" írók közé tartozott, a Móra Kiadóban, a Sci-fi részleg vezetője, Kuczka Péter azzal biztosított neki némi bevételt, hogy az általa megindított kiadvány, a GALAKTIKA sorozatban külföldi sci-fi fordításokat és ide csatlakozó cikkek fordításával bízta meg. Akkoriban nekem is ez volt az egyik kereseti forrásom (ugyancsak Kuczka jóvoltából). Történt egyszer, hogy Kuczka a kezembe adott egy vaskos amerikai folyóiratot, a "Current Anthropology" egyik számát, amelyben terjedelmes cikk volt a késő-kőkori csillagászatról, Stonehenge-ről, stb: készitsek belőle egy kivonatos, ismeretterjesztő cikket. Amikor otthon bele lapoztam, kiesik belőle egy kis cédula, valami ilyen szöveggel: "Ne haragudj, ez nagyon szakmai cikk, nem ismerem a szakkifejezések pontos fordítását, nem tudom vállalni - Árpád". Elkészítettem a cikket, elvittem a kiadóhoz, a kis cédulával együtt. "Igen - mondta Kuczka - ezt először Göncz Árpádnak adtam feldolgozásra, de ő nem tudta vállalni a szakmai fordítást". - Ennyire becsületes ember volt: nem vállalt olyan munkát, amelyet nem tudott, saját megítélése szerint, pontosan elvégezni. (Egyébként ez a cikk keltette fel a figyelmemet az angliai kő-körökre, megalitokra, később dr. McConnell asszony jóvoltából módom volt kicsit tanulmányozni a Stonehenge-t, és néhány, kevéssé vizsgált skóciai kő-kört; amit így közvetve ugyan, de Kuczkának és Göncznek is köszönhetek.)- Lajos.

Bartha Lajos (astrohist)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 11
Köszönetnyilvánítás másoktól: 612

Re: Csillagászat az "átkosban"

HozzászólásSzerző: Kása János (mephi) » 2017. október 4., szerda 8:58

... aki a sört is 3D-ben issza.
www.mephi.hu
www.3dastronomical.com

Kása János (mephi)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 203
Köszönetnyilvánítás másoktól: 123

Előző