Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2017. augusztus 4., péntek 19:54

Pont a föntebbiek miatt törekszem én is a táblaüveg beszerzésére. Ez alkalmasint hazai pénztárcával is megfizethető, a mostanában gyártottak pedig szinte biztosan feszültségmentesek, vagy elenyésző feszültség van bennük. A táblaüveg egyetlen hátránya, hogy az optikusnak kell jobban észen lenni a próbák alatt, de én már hozzászoktam a kezeléséhez és egyáltalán nem olyan őrült nagy a különbség, mint azt néhányan hangoztatják. Minden egyéb felróható hátrány pedig inkább tévhit, mint valós korlátozó tényező. A visszaverőréteg mindegy milyen anyagon van, a képet nem befolyásolja. Az általában tükör céljára készült anyagok nemritkán egyötöd-egyhatod vastagok, kihűlés közben sincsenek előnyben a vékonyabb táblaüveggel szemben. Elvileg akkor jobb a kép, de csak elvileg, mert a tükörről távozó hő úgyis kinyírja a leképezést. Ezért tervezgetem a több réteg táblaüveg egy koronggá olvasztását, de még nem sürgős. Nekem sose volt igazi optikai üvegem, de szeretek a táblaüveggel dolgozni, csak legyen belőle elegendő :).
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 217

HozzászólásSzerző: Tardos Zoli (TZ) » 2017. augusztus 7., hétfő 9:27

" sem szoktam 60-80°C/óra felfűtési sebesség fölé menni "

Misi,

nem vállalsz véletlenül hőkezelést?

Köszi szépen:
Zoli

Tardos Zoli (TZ)

Köszönetnyilvánítás másoktól: 18

HozzászólásSzerző: Kincses Mihály (kincsesm) » 2017. augusztus 12., szombat 18:16

Zoli,

Lehet róla szó, ha nem sürgős (késő ősz /tél). Jelenleg sajnos nincs üzemben a kemence. Időbeni elfoglaltságaim nem teszik sajnos lehetővé ezekben a hónapokban a kemence használatát :( , pedig tervben volna egy ígéretes projekt.
Milyen típusú üvegről lenne szó? Esetleg görbülete már van, esetleg csiszolás előtt álló "nyers" korong?
Eddig csak float üveggel (táblaüveggel) szereztem tapasztalatot 5 cm vastagságig. Abban sem találtam feszültséget, de az olvadék állapotból került szabályozott visszahűtésre.

Misi

Kincses Mihály (kincsesm)

Köszönetnyilvánítás másoktól: 6

HozzászólásSzerző: Tardos Zoli (TZ) » 2017. augusztus 14., hétfő 11:05

Szia MIsi,

róla lenne szó.
Ugyan van benne görbület, de nem számít, mert át fogom csiszolni.
Érdekes darab, látszik benne /a hátoldalának a felületén is/ az öntés-keverés nyoma, buborék is van, akörül is látszik a feszültség.
Nem sürgős, előre is köszönöm, még ha esetleg nem is vállalod a rizikó, stb. miatt!
Írok kérdést privátban is!

Üdv.:
Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Tardos Zoli (TZ)

Köszönetnyilvánítás másoktól: 18

Előző

Vissza: Távcsőépítés