Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Jupiter

Bolygóészlelők fóruma

Re: Jupiter

HozzászólásSzerző: Bucsi Gábor (Gábor1967) » 2017. június 11., vasárnap 13:28

Fodrokkal tarkított kép a Jupiterről:
http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk17/j170610z.htm

üdv.,
Gábor
"A kitakarás mentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard

A Bucsi Gábor (Gábor1967) köszönetet kapott - 2:
Grg bá, Mircea

Bucsi Gábor (Gábor1967)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 90
Köszönetnyilvánítás másoktól: 105

HozzászólásSzerző: Szabolcs (PriapoS) » 2017. július 11., kedd 9:43

Sziasztok!
Szeretnék kérni pár hasznos tanácsot. :)
Tegnap életembe először láttam a Jupitert ahogy szerelmeivel lágy táncot lejt. :)
Elsőre nagyon szép látvány volt, de sajnos se sávok, se nagy vörös folt nem volt a látómezőben.
Távcsövem egy 127/1500 Mc, Hyperion okulárokkal (21 és 10mm + a két fókuszgyűrű) és Zöld, Sárga, Pirös és Kék színszűrőkkel.
A kérdésem az lenne, hogy min változtassak, hogy ne csak úgy lássam a Jupitert mint egy óriás csillagot? Mert csak egy nagy fénylő gömbnek láttam és színszűrőkkel se mentem sokra. :(
A Legnagyobb hiba az, hogy Szombathely külvárosába lévő panel 5. emeletről észleltem és nagy a fényszennyezés.
De valamelyik nap megyek vidékre ahol nem lesz ilyen probléma és addig szeretnék felkészülni, hogy ne maradjak le semmiről.

Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv:
Szabolcs

Szabolcs (PriapoS)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 0

HozzászólásSzerző: Vizi Péter (Vizi Péter) » 2017. július 11., kedd 9:58

Egy dolgot kell tenned: minél többször megismételni a megfigyelést, mert gyakorlat teszi a mestert. Színszűrőt ne használj, 80-100x körüli nagyítás talán az ideális a számodra. A panel erkély nyáron borzasztó rossz észlelőhely, mert a nappali forróságban átmelegedő épületről éjjel ömlik "fel" a meleg levegő, ami biztosan hatalmas turbulenciát okoz, ezzel képes teljesen elmosni a képet. Tehát fogd a kukkert és vidd le valami parkba, lehetőleg távol az épületektől, nagy beton- és aszfalt placcoktól! A fényszennyezés a Jupiternél nem annyira gátló tényező még neked, én a szentendrei dunapartról, szó szerint a lámpák alól szoktam a Jupitert (is) bemutatni a 200/1200 newtonnal és MINDENKI látja a két fő sávot a bolygón, 80x nagyítással. Az is, aki életében először néz távcsőbe.

Vizi Péter (Vizi Péter)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 251
Köszönetnyilvánítás másoktól: 362

HozzászólásSzerző: Pásztor Tamás (Tom) » 2017. július 11., kedd 10:03

Nekem is 127/1500MC-m van, sokszor észleltem budapesti panelház erkélyéről. A Jupiter sávjai szépen látszanak már onnan is, szerintem máshol lehet a gond. Fókuszban van a kép?

Pásztor Tamás (Tom)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 45
Köszönetnyilvánítás másoktól: 16

HozzászólásSzerző: Szabolcs (PriapoS) » 2017. július 11., kedd 10:10

Tom írta:Nekem is 127/1500MC-m van, sokszor észleltem budapesti panelház erkélyéről. A Jupiter sávjai szépen látszanak már onnan is, szerintem máshol lehet a gond. Fókuszban van a kép?

Igen persze! A vége felé kezdett elmosódott lenni a kép mert hirtelen lehűlt levegő a tubus meg még meleg volt (ugye panelba jó idő van nyáron) de amúgy minden oké volt. A holdak is "pont szerűek" voltak mellette.
A Jupiter volt nagyon fényes "tűzgömb" volt.

Szabolcs (PriapoS)

HozzászólásSzerző: Vizi Péter (Vizi Péter) » 2017. július 11., kedd 10:14

Ha úgy ítéled meg, túl fényes a kép és a szemed ezt még nem szokja, akkor simán takard le pl. egy papírlappal a cső elejének egy részét, hogy kevesebb legyen a fény! Próbálgasd a hatást! Jó móka és sok tapasztalat. A két fősáv már egy 50 mm-es objektívvel is simán látszik, szóval nyugodtan próbálkozz.

Vizi Péter (Vizi Péter)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 251
Köszönetnyilvánítás másoktól: 362

HozzászólásSzerző: Szabolcs (PriapoS) » 2017. július 11., kedd 10:17

Vizi Péter írta:Egy dolgot kell tenned: minél többször megismételni a megfigyelést, mert gyakorlat teszi a mestert. Színszűrőt ne használj, 80-100x körüli nagyítás talán az ideális a számodra. A panel erkély nyáron borzasztó rossz észlelőhely, mert a nappali forróságban átmelegedő épületről éjjel ömlik "fel" a meleg levegő, ami biztosan hatalmas turbulenciát okoz, ezzel képes teljesen elmosni a képet. Tehát fogd a kukkert és vidd le valami parkba, lehetőleg távol az épületektől, nagy beton- és aszfalt placcoktól! A fényszennyezés a Jupiternél nem annyira gátló tényező még neked, én a szentendrei dunapartról, szó szerint a lámpák alól szoktam a Jupitert (is) bemutatni a 200/1200 newtonnal és MINDENKI látja a két fő sávot a bolygón, 80x nagyítással. Az is, aki életében először néz távcsőbe.

Köszönöm!
Igen amint kezdett lehűlni a levegő egyből elmosódott lett a kép! Remélhetőleg, a hétvégén kijutok a közeli szőlős pincékhez, ahol sok helyen még a villany sincs bekötve. Tehát ott semmi zavarás nem lesz.

Szabolcs (PriapoS)

HozzászólásSzerző: Horváth Szilárd (Sszilu) » 2017. szeptember 3., vasárnap 21:12

próba

Horváth Szilárd (Sszilu)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 3
Köszönetnyilvánítás másoktól: 4

Előző

Vissza: Bolygók