Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Napfoltok

Napészlelők fóruma

Re: Napfoltok

HozzászólásSzerző: Bartha Lajos (astrohist) » 2017. szeptember 22., péntek 12:06

09. 22. Kellemes napéjegyenlőséget!
A kis magányos folt szépen a peremre ért, voltaképpen már csak egy bizonytalan sötét csik látszik az ÉNy peremen, de sok szép fáklya van arra felé.
De hogy nem maradjunk látvány nélkül, 20-án bejött a DK-i peremen egy újabb kis kerek folt. Nem nagyon látványos, de szép, nagyobb nagyítással ma már a szerkezete is jól látszik.
Nemrégiben a rádióban (Kossuth) rövid riport hangzott el az elmúlt hetek látványos nagy napfolt csoportjaival kapcsolatban. Hanem volt abban néhány csacskaság. A riporter "mű csodálkozással" kezdte, hogy hát minimum felé haladunk, és lám, milyen erős aktivitás jelentkezett. No, hát én már többször leírtam, hogy a naptevékenység leszálló ágának jellegzetessége, hogy a foltszámban időről időre nagyobb felugrások jelentkeznek, azután hosszabb ideig alig valami van, vagy semmi sincsen a Napon. Hát ezt nem én találtam ki, W. Gleissberg már vagy háromnegyed évszázada megállapította ez az erős hullámzást a csökkenő szakaszban. Azt sem én találtam ki - csak felhívtam rá a figyelmet -, hogy a leszálló ágban, minimum közelben gyakran jelentkeznek óriás csoportok (mint most is). Ezt is vagy hatven éve orosz napészlelők írták le, és most is jól mutatkozik. Mindebben semmi rendkívüli nincsen.- Ami viszont tényleg rendkívüli, hogy a mostani maximum utáán gyakran jelentkeztek olyan bipoláris csoportok, amelyeknél a két "főfolt" nem kelet-nyugati irányba helyezkedett el, hanem egymástól észak-dél (vagy ferdén, Északkelt-délnyugat) irányban voltak. Ami arra utal, hogy a csoport mágneses tere majdnem keresztben állt a Nap forgási egyenlítőjéhez (pontosabban a dipól térhez) viszonyítva. Erre vonatkozóan éppen most találtam egy érdekes közlést dr. Petrovay Kristóftől! Érdemes megkeresni, elolvasni. BQ.

Bartha Lajos (astrohist)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 11
Köszönetnyilvánítás másoktól: 612

HozzászólásSzerző: Bartha Lajos (astrohist) » 2017. szeptember 26., kedd 13:28

09. 26. Vissza jött a legutóbbi nagy csoport (NOAA 12674), most 12 683-as sorszámú. Egyelőre két nagy foltja látszik az ÉK peremen. Vajon megér-e még egy fordulatot? (28 nap!). Középen a kis folt elnyúlt, nagyon apró kisöje is van. A DK-i negyedben szép kerek folt, jól látható belső szerkezettel. BQ.

Bartha Lajos (astrohist)

HozzászólásSzerző: Bartha Lajos (astrohist) » 2017. szeptember 28., csütörtök 16:03

09. 26. Kicsik a foltok, de főleg az ÉK-i érdekes. A most nemrége befordult folt már kezdetben kettős magot tartalmazott, tegnap szétvált, és mára látványosan széttolódott. Érdekes kimérni, hogy miként távolodik egymástól a két folt. A DNy-i kezd zsugorodni, én már a 80x-al nem látom a szerkezetét. Nyugaton és keleten is eléggé nagy fáklyák virítanak. BQ.

A Bartha Lajos (astrohist) által írt üzenetet az alábbi felhasználók köszönték meg:
Vizi Péter

Bartha Lajos (astrohist)

HozzászólásSzerző: Bartha Lajos (astrohist) » 2017. október 15., vasárnap 13:58

Okt. 15. Néhány napja lecsupaszodott a Nap, egy áva folt sincsen. De mélg nem vagyunk minimumban, lesznek még foltok. Ilyenkor kell nagyon figyelmesen átnézni a napkorongot, mikor, hol tűnik fel egy-egy apró folt. BQ.

Bartha Lajos (astrohist)

HozzászólásSzerző: Török Béla (tobe_) » 2017. október 15., vasárnap 18:10

A napfolt ciklus hosszára milyen elméletek vannak ? Ha szabad ilyet kérdezni.

Török Béla (tobe_)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 62
Köszönetnyilvánítás másoktól: 56

HozzászólásSzerző: Bartha Lajos (astrohist) » 2017. október 16., hétfő 12:07

Kedves Tobe! Kérdezni szabad (sőt jó is), sajnos korrekt választ nem tudunk adni. Statisztikus adataink vannak, de a fizikai hátterét ma még csak találgatjuk. Úgy néz ki a dolog, hogy a felszálló szakasz (minimumtól a maximum csúcsáig) annál gyorsabb, mennél erősebb a naptevékenység csúcsa. Vagyis ha nagyon magas a maximumban a napfoltszám a maximum gyorsan következik be. A leszálló szakaszra azonban általános és egyértelmű következtetést nem lehet megállapítani. Mindenesetre most már elég gyorsan közeledünk a minimumhoz.
Voltaképpen csak a napfoltok gyakoriságától nem lehet általános törvényszerűséget kimondani. Ehhez a naptevékenység összes tényezését: fáklyák területét, napkitörések gyakoriságát és intenzitását, protuberanciák mértékét, stb. együttesen kell figyelembe venni. És legfőként a Nap átfogó (globális) és helyi (regionális) mágneses tereinek változását. Ehhez azonban ma még nincsen elegendő számú megfigyelésünk. De egyre közelebb jutink a krdés tisztázásához. BQ.

Bartha Lajos (astrohist)

HozzászólásSzerző: Török Béla (tobe_) » 2017. október 16., hétfő 18:44

Köszönöm kedves Lajos bá, tulajdonképpen Grandpierre Attilának láttam véletlenül egy beszélgetését egy videón és neki jelent meg valami könyve a napról, aztán emiatt jutott eszembe a kérdés, hogy mi is okozhatja vajon.

Üdvözletem Béla.

Török Béla (tobe_)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 62
Köszönetnyilvánítás másoktól: 56

HozzászólásSzerző: M János (Vénkertész) » 2017. október 17., kedd 21:00

Nos, Attilának a naptevékenységre vannak érdekes meglátási, amit elsőre elég nehéz elfogadni, talán másodjára is (én már kb 1 éve rágom a "Héliosz" című könyvét, sok kérdést vett fel), nagyon finom rendszert feltételez, ami akár lehet is (pl. kvantummechanikai úton). A Napot nem egy csillagként kezeli, hanem az élő rendszer szerves részeként (ami lássuk be igaz is). Elméletének alapja egy oda-vissza ható rendszer. Többször is megbeszéltük, hogy majd értekezünk róla, de még nem jött össze.

M János (Vénkertész)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 22
Köszönetnyilvánítás másoktól: 29

HozzászólásSzerző: Bartha Lajos (astrohist) » 2017. október 24., kedd 11:49

Okt 24. Nem kell elkeseredni, vannak még napfoltok. Pár napos borultság után ma végre megint jól lehetett észlelni, és 2 folt is látszik az ÉK-i és a DK-i részen. Kicsik, de a DK-i szép kerek, jól megkülönböztethető magga és világs szürke udvarral. Kiváncsi vagyok a további sorsukra. BQ.

Bartha Lajos (astrohist)

HozzászólásSzerző: Kurucz János (Sidius) » 2017. október 24., kedd 19:03

Na, erről a buliról megint lecsúsztam, itt egész nap borult volt. Ha nyerek a lottón, elköltözöm kedvezőbb asztroklímájú helyre. :)
Nem az a kérdés, hogy tükrös vagy lencsés, hanem az, hogy jó tükrös, vagy jó lencsés.

Kurucz János (Sidius)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 256

ElőzőKövetkező

Vissza: Nap