Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

HozzászólásSzerző: DienesLászló (D.Laci) » 2017. augusztus 22., kedd 18:45

Csatlakozva Géza ajánlásához, a 6mm-es BCO helyett szerintem a 10mm + Q-Turret barlow a jó összeállítás, igaz ez 7,7 ill. 4,4mm-es fókuszt jelent a barlow használatától függően!
Kényelmesebb pupillatávolság, plusz nagyon kontrasztos szép rajzolatú kép.

D.Laci
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2017. augusztus 23., szerda 7:43-kor.

DienesLászló (D.Laci)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 69
Köszönetnyilvánítás másoktól: 50

HozzászólásSzerző: géza (géza) » 2017. augusztus 22., kedd 19:16

Laci, akkor miből lesz a 3mm ? Persze, vicc. Egyenlőre talán nem kéne oda Barlov.

géza (géza)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 192
Köszönetnyilvánítás másoktól: 102

HozzászólásSzerző: DienesLászló (D.Laci) » 2017. augusztus 23., szerda 7:38

géza írta:Laci, akkor miből lesz a 3mm ? Persze, vicc. Egyenlőre talán nem kéne oda Barlov.

Viccet félretéve 3mm-es fókusz ebből a készletből csak 2x-es barlow használatával lehet, a Q-Turret 2,7mm-t, vagy 4,6mm-t tud csinálni a 6mm-es BCO-ból.
Annak ellenére, hogy a BCO 6mm-esének szemlencséje nagyobb mint sok más ortho lencséje, elég kényelmetlen a betekintése.
Sokkal élvezhetőbb és kényelmesebb a gyönyörködés a BCO 10 + Q-Turret használatával, legalábbis én ezt tapasztaltam.
El is adtam a 6-os BCO-t.
Nagyon szép a kép a Sky Panorama 7mm + Q-Turret összeállítással (ha nagy nagyítást szeretnél) csak ÉG kell hozzá.

D.Laci

DienesLászló (D.Laci)

HozzászólásSzerző: géza (géza) » 2017. augusztus 23., szerda 9:10

Laci, mint tapasztaltnak, igazad van. De "dddani21" kezdeti fejlesztés elött áll. Nem akar nagyobb költségekbe vágni. Az a 6mm-es. Zeiss replika, feljavitva, kicsit talán rontva, kényelmesebb betekintésre (gyári leirás) alakitva a mai igények miatt. Emiatt kényelmesebb ősénél a hires réginél, amin generációk nőttek fel, ilyen panaszok nélkül boldogan, hogy van egy jó okulárjuk. Ezt a 6mm-es Baader Classicot használom a kisebb tükrösömben is, jó. Ez a classic sorozat okosan van tervezve megbizható márkától éppen ilyen amatőrök részére, olcsón, praktikusan. Általános vélemény. Mertem ajánlani.

géza (géza)

HozzászólásSzerző: Weszelovits Dániel (dddani21) » 2017. augusztus 23., szerda 9:51

Köszönöm szépen a választ mindkettőtöknek. Egyelőre tényleg nem szeretnék nagyobb költségeket, ezért a Barlow majd egy későbbi beruházás része lenne. :) A 4 mm-eset elvetettem egyébként, nem vagyok benne biztos, hogy ki tudnám használni a 162x-es nagyítást, főleg Dobsonnal. 6 mm-es jóféle okulárokkal már szép, részletesebb képet lehet kapni a bolygókról 108x-os nagyításon, jól gondolom? Vagy érdemes 130x-ig is menni?

Weszelovits Dániel (dddani21)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 2
Köszönetnyilvánítás másoktól: 0

HozzászólásSzerző: DienesLászló (D.Laci) » 2017. augusztus 23., szerda 10:11

Egyáltalán nem erőltetem a dolgot, csak tapasztalatból mondom a szerintem ajánlhatóbb megoldást. BCO 6mm helyett Q-Turret barlow a kettő ára közel megegyezik így a BCO 10 és 18mm-es darabjából is mindjárt kapna négy különböző fókuszt.
De mindenki a saját pénzét költi ... én is sokat költöttem annak idején feleslegesen.

Üdv: D.Laci

A DienesLászló (D.Laci) által írt üzenetet az alábbi felhasználók köszönték meg:
dddani21

DienesLászló (D.Laci)

HozzászólásSzerző: géza (géza) » 2017. augusztus 23., szerda 15:54

Dániel, igy egész más a helyzet, dobson. Egy Wedgével finommozgatást lehet csinálni, elképzelhető a kétszázszoros nagyitás felé tervezned. Találj ki valamit . Megtáltosodik. https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... awVNIdKzfo https://stargazerslounge.com/topic/2699 ... tage-130p/ (itt a legalsó képet fejjel lefelé közlik, zavaró lehet) https://www.youtube.com/watch?v=YM9YCbeeGjI
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

géza (géza)

HozzászólásSzerző: Zsóka János (zsokaj85) » 2017. október 6., péntek 15:02

Sziasztok! Most regisztráltam erre az oldalra, nagyon bejön. 2 napja boldog tulajdonosa vagyok egy Sky Watcher lencsés 120/1000-es távcső, EQ 5-ös mechanikával. Rendelkezem egy 10*50-es binokulárral. Az asztrofotózásban vagyok érdekelt. Olyan helyen lakom a Felvidéken, ahol a fényszennyezettség nagyon minimális, binokulárral megkémleltem egyet s mást :) Merre induljak ezen új hobbim megélésében? ;)

Zsóka János (zsokaj85)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 0
Köszönetnyilvánítás másoktól: 0

HozzászólásSzerző: Szarka Levente (SzarkaLevente) » 2017. október 6., péntek 15:21

zsokaj85 írta:Sziasztok! Most regisztráltam erre az oldalra, nagyon bejön. 2 napja boldog tulajdonosa vagyok egy Sky Watcher lencsés 120/1000-es távcső, EQ 5-ös mechanikával. Rendelkezem egy 10*50-es binokulárral. Az asztrofotózásban vagyok érdekelt. Olyan helyen lakom a Felvidéken, ahol a fényszennyezettség nagyon minimális, binokulárral megkémleltem egyet s mást :) Merre induljak ezen új hobbim megélésében? ;)

1) Ha asztrofotózni szeretnél, akkor a felszerelésed nem kifejezetten előnyös erre, némi Hold-, Nap- esetleg bolygófotózás "fér" bele.
2) "Merre induljak ezen új hobbim megélésében?" Javaslom Nappal a Nap megfigyelését, éjjel a Hold a bolygók és a kettőscsillagok, mély-ég objektumok felkeresését - amelyik tetszik és a távcsöved alkalmas rá.

Szarka Levente (SzarkaLevente)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 4
Köszönetnyilvánítás másoktól: 158

HozzászólásSzerző: Mádai Attila (Attila) » 2017. október 6., péntek 16:04

zsokaj85 írta:Sziasztok! ... 2 napja boldog tulajdonosa vagyok ... Az asztrofotózásban vagyok érdekelt. ... Merre induljak ezen új hobbim megélésében? ;)

Szia János!

Isten hozott a "lököttek" és "génhibások" között :D , ugyanakkor érzek némi ellentmondást a fenti mondataid között.

Ha ugyanis új vagy ezen a területen (ha jól értem), és a lehetőségeket keresed, akkor kissé korainak érzem, hogy "az asztrofotózásban vagyok érdekelt". A csillagképeket ismered? A mélyég objektumokról mit tudsz? Csillagászati koordináta rendszerek, bolygók mozgásai, változócsillagok, ekliptika, pólusra állás, jel-zaj viszony, sötétzaj, periodikus hiba, stb. A távcsöved nagyítását hogyan számolod ki?

Rengeteg megszerzendő alapvető ismeret, ami - szerintem - megelőzi azt, hogy szép képet készíthess pl. a Fátyol-ködről.

Nehogy félreérts: nem akarlak elriasztani! Sőt, nagyon örülök, hogy idetaláltál. De a tudást fel kell építeni. Nem érdemes Forma-1-es autóba ülni, amikor még jogosítványod sincs.

Érdemes ismeretséget kötni közeli amatőr csillagászokkal (vagy akár távoliakkal e-mail-en), akik idejükhöz mérten segíteni tudnak téged, illetve keress az érdeklődési körödbe eső könyveket, weblapokat. Ez a Csillagváros pl. kitűnő lehetőség a tanulásra - még ha időnként vannak is félreértések a tagok között...

Az egyik legjobb irodalom kezdéshez pl. a Kulin-féle Távcső világa c. klasszikus, de nem tudom, hogy antikváriumban találsz-e belőle példányt. Viszont ha tudsz angolul, akkor pl. ez a fotózás-orientált "szamárvezető" nagyon tetszeni fog: http://www.backyardastronomy.com/Backyard_Astronomy/Explore_by_Chapter_Topic.html

Nekem pl. nyugodtan küldhetsz kérdéseket, ahogy időm engedi, válaszolni fogok. Vagy pl. olvasd el a kimondottan kezdőknek szánt blogomat: http://www.csillagvaros.hu/index.php?option=com_myblog&show=a-csillagaszati-tavcsoevek-es-mechanikak-oekoelszabalyai-kezdk-szamara.html&Itemid=93, vagy a mások által írt hasznos tapasztalatokat.

Sok sikert és élményt kívánok!

Üdv,
MDA

u.i.: Leventével vitatkozva: egy 120/1000-es lencsés távcső (F/8,3 nyílásviszonnyal - ha tudod, mit jelent ez) egy EQ5-ön szinte semmivel sem előnytelenebb asztrofotózásra, mint sok más kínai szar, főleg kezdő szinten. Nekem is F/8,2-es lencsés távcsövem van (igaz, az nem kínai szar...), és tök jó képeket készítek vele. Ha nem fog sikerülni a vele készült képed, az nem az eszközök miatt lesz, hanem a kezdeti ismerethiányod miatt. Az asztrofotózás egy kezdő számára nagyon nem egyszerű feladvány, de ne keseredj el; ha lelkes vagy, hamar eljuthatsz oda is. Leventét is megértem: biztosan új távcsövet akar eladni neked, azért mondja hogy nem jó a cuccod fotózáshoz... :mrgreen: Viccet félretéve: ha ezzel majd már megy, akkor lehet érdemes esetleg nagyobb asztrográfot keresni valami jobb mechanikán. (A Forma-1-es pilóták is gokarttal kezdték... :D )
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...

Mádai Attila (Attila)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 39
Köszönetnyilvánítás másoktól: 188

ElőzőKövetkező

Vissza: Az alapismeretektől a távcsővásárlásig