Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

HozzászólásSzerző: Snajder Mihály (smisy) » 2017. július 21., péntek 16:00

Korábbi témához, ami az akkut illeti, egy hete jött meg az új akksim, ami akkor fullra volt töltve, az elmúlt 5 napban minden éjjel 2-3 órát használtam és még mindig fullon van (az állapotjelző szerint). Igaz, azimutális mechanikát hajtok vele, egy nexstar 8 SE -ről beszélünk, állítólag ezek nem esznek annyit, mint egy equatoriális mechanika. Csak ajánlani tudom mindenkinek, bár otthoni shopban még nem láttam, én innen rendeltem: http://www.astroshop.de/stromversorgung ... wh/p,51523

Snajder Mihály (smisy)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 2
Köszönetnyilvánítás másoktól: 0

HozzászólásSzerző: Mádai Attila (Attila) » 2017. július 21., péntek 16:58

smisy írta:... Igaz, azimutális mechanikát hajtok vele, egy nexstar 8 SE -ről beszélünk, állítólag ezek nem esznek annyit, mint egy equatoriális mechanika. ...

Ez érdekes, nem értem.

Az Az mechanikák mindkét motorját kell folyamatosan hajtani, változó sebességgel, de MINDIG (kivéve a helyi meridián átmeneten).
Az EQ mechanikák esetén viszont csak az RA motor megy folyamatosan, a dekli csak pozicionáláskor.

Akkor miért is az RA fogyaszt többet??? :shock:
(Természetesen egyforma méretű/tömegű távcsövek esetén...)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...

Mádai Attila (Attila)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 29
Köszönetnyilvánítás másoktól: 181

HozzászólásSzerző: Szarka Levente (SzarkaLevente) » 2017. július 21., péntek 18:15

Attila írta:
smisy írta:... Igaz, azimutális mechanikát hajtok vele, egy nexstar 8 SE -ről beszélünk, állítólag ezek nem esznek annyit, mint egy equatoriális mechanika. ...

Ez érdekes, nem értem.

Az Az mechanikák mindkét motorját kell folyamatosan hajtani, változó sebességgel, de MINDIG (kivéve a helyi meridián átmeneten).
Az EQ mechanikák esetén viszont csak az RA motor megy folyamatosan, a dekli csak pozicionáláskor.

Akkor miért is az RA fogyaszt többet??? :shock:
(Természetesen egyforma méretű/tömegű távcsövek esetén...)

MDA

Szerintem itt arról van szó, hogy léptetőmotor vagy DC motor hajtja a tengelyeket. A skywatcher ekvatoriális távcsövek ben levő léptetőmotor relatíve nagy áramfelvétel rendelkezik. Több mint 1 amper még akkor is amikor csak egyszerűen óragép üzemmódban működik. Celestron nexstar se mechanikát DC motorok hajtják melyek áramfelvétele ennél kisebb jóval.

A Szarka Levente (SzarkaLevente) által írt üzenetet az alábbi felhasználók köszönték meg:
géza

Szarka Levente (SzarkaLevente)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 3
Köszönetnyilvánítás másoktól: 149

HozzászólásSzerző: Mádai Attila (Attila) » 2017. július 21., péntek 23:32

SzarkaLevente írta:Szerintem itt arról van szó, hogy léptetőmotor vagy DC motor hajtja a tengelyeket. A skywatcher ekvatoriális távcsövek ben levő léptetőmotor relatíve nagy áramfelvétel rendelkezik. Több mint 1 amper még akkor is amikor csak egyszerűen óragép üzemmódban működik. Celestron nexstar se mechanikát DC motorok hajtják melyek áramfelvétele ennél kisebb jóval.

O.K., de ehhez akkor semmi köze a mechanika tájolásának...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...

Mádai Attila (Attila)

HozzászólásSzerző: Snajder Mihály (smisy) » 2017. július 22., szombat 16:44

Nem értek hozzá, a megjegyzésemet csupán arra alapoztam, amit még márciusban, a távcsővásárlást tervezve olvastam neten az egyik zselés akkumlátor alatt, ez állt a leírásban: "A 12V/7Ah-s akkumulátor a SkyWatcher EQ-3/5/HEQ-5/EQ-6/AZ-GT mechanikákat kb. 4,5-6 órán keresztül tudja üzemeltetni. (Az AZ-Goto mechanikákat kb. 15-18 órán keresztül.)" -Ez nekem nyers fordításban annyit jelentett, hogy egy eq többet eszik, mint egy hasonló teherbírású alt-az. (?)

Snajder Mihály (smisy)

HozzászólásSzerző: Mádai Attila (Attila) » 2017. július 22., szombat 17:26

smisy írta:... Ez nekem nyers fordításban annyit jelentett, hogy egy eq többet eszik, mint egy hasonló teherbírású alt-az. (?)

Valóban megtévesztő, sőt, nagyon félrevezető a megfogalmazás, az idézetet magam sem nagyon tudom hova tenni...
Megértem, hogy - főleg egy hozzá nem értőt - ennyire félrevihet.
Minden esetre a lényeg - szigorúan műszaki szempontból - az, amit leírtam alább is.

Azaz az ekvatoriális mechanikákat (akármilyen betűkombinációval is jelölik őket) a csillagos égbolt követése érdekében EGY TENGELY KÖRÜL kell folyamatosan forgatni, míg azimutális mechanikákat KÉT TENGELY KÖRÜL kell folyamatosan forgatni, ez vonatkozik az autoguider korrekcióira is. Két motor több áramot fogyaszt, mint egy motor - feltéve, hogy azonos motorokról beszélünk - gondolom, hogy ez még egy nem szakmabeli számára is érthető. (Az alkalmazandó motor teljesítménye NEM FÜGG a mechanika tájolásától, csak tömegétől és inerciájától - azaz forgási tehetetlenségétől!!!)

Az igaz, hogy a tényleges fogyasztás több dologtól is függ, pl. áttétel nagysága, csapágyazás, a rendszer tömege és inerciája, valamint - ahogy Levente is írta - az alkalmazott motorok típusától is. De ennek semmi köze a fenti tényhez, nevezetesen, hogy Az mechanika két motort használ folyamatosan, míg az EQ mechanika csak egyet.

Magyarul az idézett általánosító következtetés nem - még nyers fordításban sem - igaz. Sőt, fordítva van!!!

MDA

A Mádai Attila (Attila) által írt üzenetet az alábbi felhasználók köszönték meg:
smisy

Mádai Attila (Attila)

HozzászólásSzerző: Snajder Mihály (smisy) » 2017. július 22., szombat 19:02

Köszönöm a felvilágosítást! Száz szónak is egy a vége: akkor ez az akkumlátor ezek szerint még jobb, mint amilyen jónak eddig gondoltam, pláne csak ajánlani tudom mindenkinek, akármilyen mechanikához használná. Legalábbis én még nem töltöttem, mégis 15-17 órát használtam anélkül, hogy a négy állapotjelző ledből 1 is kihúnyt volna. Könnyű is, kicsi is, még praktikus is, ahogy az állványom lábára csimpaszkodik egy kis pánttal, ad vörös fényt is, fehéret is, mindkettőt kétféle intenzitással, még két usb csatlakozó is van rajta, így összehasonlítási alap nélkül is meg merem kockáztatni, aki megveszi, az biztosan elégedett lesz vele.

Snajder Mihály (smisy)

HozzászólásSzerző: Szarka Levente (SzarkaLevente) » 2017. július 22., szombat 19:47

smisy írta:Nem értek hozzá, a megjegyzésemet csupán arra alapoztam, amit még márciusban, a távcsővásárlást tervezve olvastam neten az egyik zselés akkumlátor alatt, ez állt a leírásban: "A 12V/7Ah-s akkumulátor a SkyWatcher EQ-3/5/HEQ-5/EQ-6/AZ-GT mechanikákat kb. 4,5-6 órán keresztül tudja üzemeltetni. (Az AZ-Goto mechanikákat kb. 15-18 órán keresztül.)" -Ez nekem nyers fordításban annyit jelentett, hogy egy eq többet eszik, mint egy hasonló teherbírású alt-az. (?)

Azt gondolom a szöveg mögé többet gondoltok, mint amiről szól. Ez nem feltétlenül a ti hibátok, de jó lenne ezt tisztázni (már csak azért is, mert én írtam). A szöveg a SkyWatcher EQ-x mechanika és a (félkarú) Az-Goto mechanikát üzemidejéről szól. Semmi több. Nincs benne általánosságban, hogy egy EQ mechanika fogyasztása nagyobb, mint egy azimutálisé, nincs szó teherbírásról. A szöveg pusztán arra igyekszik választ adni, hogy adott SkyWatcher mechanika esetében körülbelül mekkora üzemidő várható.

Érdekességképpen közreadom Szöllősi Attila barátom kimérést az EQ-6-járól:

Kimértem az EQ6 fogyasztását.
(12,0 kg hasznos teherrel)

Bekapcsoláskor, alapállapotban: 0,87-0,91A

Különböző korrekcíós sebességeknél:
(Minden érték Amperben értendő)
csak RA csak DEC RA+DEC
Rate 0 0,89 0,89 0,90
Rate 1 0,90 0,90 0,90
Rate 2 0,91 0,90 0,90
Rate 3 0,90 0,90 0,91
Rate 4 0,92 0,90 0,92
Rate 5 0,92 0,92 0,93
Rate 6 1,00 1,00 1,08
Rate 7 1,03 1,03 1,16
Rate 8 1,05 1,06 1,23
Rate 9 1,08 1,11 1,34

Alignment és GOTO pozíciónáláskor: 1,25-1,31A

Szarka Levente (SzarkaLevente)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 3
Köszönetnyilvánítás másoktól: 149

HozzászólásSzerző: Mádai Attila (Attila) » 2017. július 23., vasárnap 9:53

Kösz a tisztázást, Levi!
(Csaj hogy egy "szakmai" fórumon ne maradjon pontatlan info...)

MDA

Mádai Attila (Attila)

Előző

Vissza: Az alapismeretektől a távcsővásárlásig