Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

HozzászólásSzerző: Szarka Levente (SzarkaLevente) » 2017. május 17., szerda 13:18

ruszatti írta:Sziasztok!

Szerintem ez is hasznos infó lehet kezdőknek (angol nyelven):

http://www.ebay.com/gds/Choosing-Your-First-Telescope-for-Astronomy-Complete-Essentials-/10000000013136783/g.html

Nem vitatva az leírás korrektségét (pláne, hogy a használt távcső vásárlásra is kitér), van (szerintem) teljesen átfogó magyar nyelvű leírás is: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/kezdoknek
Egy hely, ahol értenek a távcsövekhez: Makszutov.hu távcső bolt
Az első magyar közösségi asztrofotós portál: http://asztrofoto.hu

Szarka Levente (SzarkaLevente)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 3
Köszönetnyilvánítás másoktól: 143

HozzászólásSzerző: Gábriel Máté (star rover) » 2017. május 17., szerda 14:36

http://www.ebay.com/gds/Choosing-Your-First-Telescope-for-Astronomy-Complete-Essentials-/10000000013136783/g.html

Hasznos írás, de engem meglepett, hogy helyenként egy kalap alá veszi a 80-as refraktort és a 150-es tükröt. Valóban ilyen csekély lenne köztük a különbség?

Gábriel Máté (star rover)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 12
Köszönetnyilvánítás másoktól: 4

HozzászólásSzerző: Mádai Attila (Attila) » 2017. május 17., szerda 18:44

star rover írta:... egy kalap alá veszi a 80-as refraktort és a 150-es tükröt. Valóban ilyen csekély lenne köztük a különbség?

Az attól függ, hogy milyen 80-as refraktor, és milyen 150-es tükör... :D
Pl. a 80/400-as szutykot ne citáljuk ide... :mrgreen:
Egy "tökéletes-közeli" minőségű F/10, vagy az alatti fényerejű akromatikus refraktor azonban valóban csodákra képes, persze fizikai korlátain belül. (Azt azért ne feledjük, hogy a felbontóképesség alapvetően az átmérő függvénye - persze sok egyéb paraméter mellett.)

Az viszont nagyon érdekes, hogy az apokromatikus refraktorokat meg sem említi (az "apo" kifejezésre rá is kerestem a szövegben Ctrl-F-fel); talán azért, mert a kezdők számára drágának tartja? Pedig a kezdők között is vannak nagyobb pénztárcájúak is. Furcsa. Abból akár egy F/5-ös is lehet szuper (persze jól tervezett és kivitelezett darab esetén).

Ugyanakkor az alábbi megállapításával nagyon egyet értek (persze csak akromátok esetén):
"A refractor with a shorter focal ratio (f number) than f8 starts to show some focussing problems and the false colour around bright objects becomes much more pronounced (Red and Blue fringes) so try to avoid refractors shorter than f8. (A focal ratio of around f10 is a very common size for good astronomical refractors but as a guide f8 should be the minimum you look for."

Mondjuk - a magam részéről - inkább F/10-re tenném a határt (nem F/8-ra), de ez már az igényesség szubjektív kérdése, és persze nagyban függ a lencse minőségétől is.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...

Mádai Attila (Attila)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 27
Köszönetnyilvánítás másoktól: 165

HozzászólásSzerző: Rusz Attila (ruszatti) » 2017. május 17., szerda 22:42

star rover írta:

Hasznos írás, de engem meglepett, hogy helyenként egy kalap alá veszi a 80-as refraktort és a 150-es tükröt. Valóban ilyen csekély lenne köztük a különbség?

Mondjuk ezen én is megdöbbentem. Az igaz, hogy a newtonoknál a központi kitakarás többé-kevésbé belerondít a képbe, de azért azonos optikai minőséget feltételezve nem szabadna ekkora különbségnek lennie.

Rusz Attila (ruszatti)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 5
Köszönetnyilvánítás másoktól: 2

HozzászólásSzerző: géza (géza) » 2017. május 19., péntek 13:27

Napok óta Jupiternézés a két "alap" csővel. A lencsés SW 70/500-al szivesebben néztem lehet, a kényelmétől is. A kis tűkrős SW 114/500 parabola tőbbet mutat belőle a mélyég vele magasan jobb. EQ3 és fotóállvánnyal is. Ba és GSO plősslők 25, 10, 9, 4, és a 6mm Baader Ortho ( Ezt érdemes lehet kezdetkor azonnal megvenni, legolcsóbb). Ez az ortho mindkét csőnél határozottan mutatta a sávokat. Sz.................máj.17. A ma esti Jupiterezésnél kiderűlt, fotoállványos SW 70/500 vertikális állitása nem gyakorlott csillagászónak problémás. Arra a Gitzo 2D monopodfejre gondolok ami az előző lapokon látszik amivel a vertikális állitódik.. Egy EQ-2 kőnnyűfejjel kényelmesebb lenne. Bár annak a merevségét nem ismerem, de a finomállitásai miatt. Az állvány jónak tűnik, három láb kihuzva és kempingszék. Jupiterállás. Nagyon hasznos a kis kampó a kőzéprudon, két tégla a szatyorban felakasztva, nagyon nőveli a stabil állást (az uj HAMA láb).
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

géza (géza)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 147
Köszönetnyilvánítás másoktól: 89

Előző

Vissza: Az alapismeretektől a távcsővásárlásig