Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Bolygóészlelők fóruma

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

HozzászólásSzerző: Ferenczi Imre (Imre) » 2012. december 8., szombat 4:45

A decemberi borult idöben nézegettem a Vénusz átvonulás alkalmával készített felvételeimet. Júniusban nem láttam az átvonulást követő felvételeimen semmit, amelyeket akkor készítettem, amikor a Vénusz még nagyon közel volt a Nap korongjához. Néhány felvételt úgy állítottam be, hogy a Nap pereme is látszódjon rajta, tudván, hogy akkor a Vénusz is rajta kell legyen valahol, hiszen még egy fél fokra sem távolodott el a Naptól! A kép szélén a Nap pereme olyan óriási fényerővel jelentkezett, hogy a felvételen igen erős fénysávok is láthatóak lettek, ezért akkor úgy gondoltam, hogy ezeken nincs mit keresni. Utólag átgondoltam a dolgot, és azt a következtetést vontam le, hogy ha nem telítődött a kép, azaz csak a Nap pereme alatt égett be, akkor a mellette lévő területnek még tartalmaznia kell a Vénusz gyűrű halvány fényét az ég fényével és a zavaró beszűrődéssel összegezetten. Szabályos karika, megfelelő módszerrel talán láthatóvá tehető az a kicsiny fénytöbblet, amely a Vénusz gyűrűtől ered. Elővettem egy képet, és nekiálltam a munkának. Találtam olyan felvételt, ahol a beszűrődő erős zavaró fény ellenére sikerült egy gyűrűt felfedezni, amelynek helyzete megfelelhet a Vénusz Naphoz képesti helyzetének és mérete a gyűrű nagyságának. Ellenőrzéskor a Stellarium mutatott ernyőképére szépen rá lehetett illeszteni úgy, hogy a Nap peremének íve egybeessen, és a Vénusz gyűrű is a megfelelő helyen legyen. Ez utóbbi mérete a Stellárium ábráját pontosan kőrülölelte. Az egymásra vetítéseket a Gimp programmal tudtam elvégezni. Vénusz átvonulás még sokára lesz, ezért gondoltam, talán még érdemes kiegészíteni a gyűjteményt, hátha másnak is van még hasonlóan feldolgozható felvétele. Érdemes lenne ismét előszedni, és alaposan átnézni, mert bármilyen halvány is az a gyűrű, van egy kicsi esély arra, hogy elkülöníthető. Mutatom a képet, és az ellenőrzés általam használt módszerét. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2012. december 8., szombat 5:40-kor.

Ferenczi Imre (Imre)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 58
Köszönetnyilvánítás másoktól: 195

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

HozzászólásSzerző: Ferenczi Imre (Imre) » 2012. december 8., szombat 5:35

Idő közben találtam még egy képet, amit rajta a Vénusz gyűrűje. Esetleg segíthet, ha fekete-fehérré konvertálják a képet, és inverz állapotban is megvizsgálják! Így találtam a már említett másik képet. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Ferenczi Imre (Imre)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 58
Köszönetnyilvánítás másoktól: 195

Előző

Vissza: Bolygók