Emlékezz rám   Facebook login
Jelszóemlékeztető | Felh. név emlékeztető | Regisztráció

Friss képek a Merkúrról

Bolygóészlelők fóruma

Re: Friss képek a Merkúrról

HozzászólásSzerző: Bartha Lajos (astrohist) » 2015. május 1., péntek 13:32

Próbbálkozz csak tovább. A Merkúron és Vénuszon elsőre nem nagyon lehet kivenni részleteket. Én a jó 20/303 cm-es refraktorral jó egy-két évi próbálkozás után kezdtem kivenni árnyalatokat a Merkúron. Akkor is 10 megfigyelési alkalomból 2-3 eserben. Nagyon nyugodt levegő kell hozzá. Legjobb lenne a nappali égen észlelni, amikor magasabban áll. Számomra nagyon jól bevált egy mály-sárga (fotografikus) szűrő, de csak az alkonyi égen, mert erősen nyelte a fényt. BQ.

Bartha Lajos (astrohist)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 11
Köszönetnyilvánítás másoktól: 612

HozzászólásSzerző: Pásztor Tamás (Tom) » 2015. május 19., kedd 7:49

Hétvégén jutott rá időm, hogy kicsit eljátszadozzak a múltkori Merkúr észlelés során rögzített videókkal.
A tapasztalatom nem túl meglepő, valószínüleg megjósolható lett volna, ugyanis ez esetben a szemem és feldolgozórendszere sokkal jobb berendezésnek bizonyult, mint a távcső-kamera-számítógép hármasa.
A videót visszanézve, nem is láttam annyi részletet, mint szabadszemmel, ráadásul sokkal jobban ugrált a kép, mint emlékeztem rá. A rutinszerű feldolgozás eredménye az lett, hogy a bolygó kiátlagolódott :D, az redmény egy teljesen fekete kép lett.
Sokkal jobb eredményt nem tudtam kicsikarni belőle. Rajzolni kellett volna.

Pásztor Tamás (Tom)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 46
Köszönetnyilvánítás másoktól: 16

HozzászólásSzerző: Vizi Péter (Vizi Péter) » 2016. április 11., hétfő 20:16

Itt a Merkúr idei legkedvezőbb láthatósága, meg a derült idő. Távcső elő, binokulár kézbe, pásztázás. A naplemente után pár perccel meg is lett a bolygó 10x50-es binokulárral, kb. 15 fokkal a horizont felett, sajnos még az ég alján összegyűlt pára-por összletben, és nem felette. Puszta szemmel csak 20 perccel napnyugta után pillantottam meg, pedig tudtam, hol kell keresni. Látszott a napnyugtán, hogy nagyon zavaros-koszos a levegő.
Borzalmasan rossz a nyugodtság, tán megint por is lehet a levegőben, így a 200/1200-assal csak annyit tudtam megbecsülni, hogy a fázis valahol 40% körül lehet, ezt is csak a nyugodtabb (értsd S: 3/10) pillanatokban és nagy bizonytalansággal. A légköri refrakció is nagyon beszínezte a képet, mint egy rosszabb kínai akromát :D
Megállapítottam, hogy a mai Merkúr-észlelés kísérlet marad, de legalább láttam!

...és tényleg, utólag megnéztem, a fázis 63%. Nehéz dió a Merkúr, nagyon ki kell fogni hozzá a tiszta, nyugodt levegőt.
Legközelebb újra megpróbáljuk!

Vizi Péter (Vizi Péter)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 261
Köszönetnyilvánítás másoktól: 367

HozzászólásSzerző: Vizi Péter (Vizi Péter) » 2016. április 20., szerda 20:51

Ismét elkaptam a Merkúrt, kb. 14 fok magasan állt, amikor megtaláltam binokulárral, naplemente után fél órával, még a nagyon világos égen. Igen tiszta, hidegfront utáni a levegő, de a nyugodtság ismét pocsék, pedig az előrejelzés szerint kifejezetten jó seeing volt várható ma estére.
200/1200 newton/171x nagyítás: erősen lobog a kép, a refrakció nagyon színezi a Merkúr sarlóját, a fázist 35-38%-ra becsülöm (utólag megnéztem: 32%), a szarvak pillanatokra jól látszanak, de semmi részlet, talán a terminátoron egy beöblösödés. Sajnos szűrők sem segítenek a képen (ibolya, sárgás-zöld, vörös).
20:10-től puszta szemmel is biztosan látszik a bolygó.
20:40-kor a már csak kb. 8 fokkal a horizont felett jól látszó Merkúrt nem tudom élesre állítani a távcsőben, annyira elmossa a képet a légmozgás.
Kár.
A 98%-os Hold viszont már most komoly árnyékot vet!

Vizi Péter (Vizi Péter)

HozzászólásSzerző: Pásztor Tamás (Tom) » 2016. április 22., péntek 7:48

Tegnap este hasonló tapasztalatokat sikerült szereznem Merkúr les közben. Még a polgári szürkületben sikerült megpillantanom 12x60-as binokulárral, majd hosszas próbálkozás után szabad szemmel is. Ez nagyjából 20:15-kor történt. Beállítva távcsövembe 127/1500MC 60x-os nagyítással próbálkoztam. Nagyjából 10-12 fok magasságban lehetett. Alatta az ég elég sűrűnek tűnt, nem tudtam eldönteni, hogy csak por és egyéb szennyezők, vagy esetleg némi fátyolfelhő is akad.
A látott kép erősen színezett volt a légrétegek miatt, így a fázist is nehéz volt becsülni. Első pillantásra jóval többet mondtam volna rá, de hosszabb megfigyelés után úgy éreztem sokkal vékonyabb a sarló, mint elsőre tppeltem, ezt a látható szarvakból is sejtettem. Gyakorlatlanságom és az erős színezés okán meglehetősen bizonytalan voltam, mivel előre nem is tájékozódtam ráadásul Vizi Péter aznap olvasott észlelésére sem jól emlékeztem első körben 48% körülinek gondoltam, majd feltűntek a szarvak és jobban megfigyelve, a szivárványos kövéredést megpróbáltam figyelmen kívül hagyni már inkább 30-35%-nak véltem.
Utólag nézve nem is volt rossz tipp, 29%-ot mondott a Stellarium.
Fotót nem készítettem, okulva korábbi észlelésemből ennél a látványnál nem tudtam volna használhatót kihozni a képekből.
Égi útját még egy darabig követtem, aztán ahogy egyre több csillag vált láthatóvá átpártoltam más célpontokra.
A Holdnak olyan erős fénye volt, hogy mikor belefeledkeztem az észlelésbe és aztán felnéztem a távcsőről azt hittem valami autó téved arrafelé és az világít. :) Pakalásnál hasznos volt. :)

Pásztor Tamás (Tom)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 46
Köszönetnyilvánítás másoktól: 16

HozzászólásSzerző: Vizi Péter (Vizi Péter) » 2017. március 28., kedd 9:51

Ismét itt az esti Merkúr-szezon, kalandra fel!
Tegnap este szépen látszott napnyugta után már 20-30 perccel a horizont felett 10 fokkal, puszta szemmel is sikerült megpillantani. Távcsőben nagyon erős volt a légköri színezés, a fázist 60-65% közé becsültem (valójában 60% volt), a korong átmérője 6,6". Az elkövetkező pár napban láthatósága javul, használjuk ki, amíg lehet!

A Vizi Péter (Vizi Péter) köszönetet kapott - 2:
KisMedve, Mircea

Vizi Péter (Vizi Péter)

HozzászólásSzerző: Sári Orsolya (KisMedve) » 2017. április 2., vasárnap 9:59

Tegnap este-nem kis örömömre-, sikerült észlelnem a Merkúrt.SW refraktorral, 6mm-es okulárral. Kicsit fújt a szél, így a kép is remegett, de szépen látszott a kis korong. A fázisát 40%-ra becsültem, a Stellárium szerint az 40,1% volt. Amúgy a Stellárium mennyire megbízható forrás a fázisbecslés ellenőrzéséhez?
Üdv,
Orsolya

Sári Orsolya (KisMedve)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 7
Köszönetnyilvánítás másoktól: 1

HozzászólásSzerző: Skumát László (Lac) » 2017. május 22., hétfő 14:25

KisMedve írta:Amúgy a Stellárium mennyire megbízható forrás a fázisbecslés ellenőrzéséhez?Orsolya

Üdv
Nagyon.
LSt

Skumát László (Lac)

Köszönetnyilvánítás másoknak: 3
Köszönetnyilvánítás másoktól: 3

Előző

Vissza: Bolygók